OKUYORSUNUZ...

YENİ YILIN İLK KONUĞU!ASLIHAN GÜNDÜZ

YENİ YILIN İLK KONUĞU!ASLIHAN GÜNDÜZ

aslıhan gündüz

Yeni yılın ilk  röportajı Aslıhan Gündüz ile…Blog yazmaya başlayıp internet işlerimle ilgilenmeye başladığım ilk günlerden tanıştığım,arkadaşım,dostum kardeşim olan tatlı,başarılı,on parmağında on marifet genç bir hanım.15 yıldır biz annelerin yolculuğunda rehber olan Anne Bebek  Dergisi’nin editörü.Editörden çok daha fazlası bence.Dergiyi alın ve sayfalarına bir bakın bakalım.Her ay en çok kim çalışmış?kim yazı yazmış?kim yeni keşiflerde bulunmuş?Aslında onunla yaptığım röportaj sırasında kızlarımla hep birlikte maaile sorulara boğmayı planlamıştım kendisini ama kısmet olmadı.Kahvelerimiz elde konuştuk durduk.Ayrıca bu röportaj için bizi kırmayarak, usanmayarak fotoğraflarımızı çeken yüreği güzel,gözü güzel sevgili Yeşim Mutlu‘ya müteşekkirim.Bu iki güzel kadın sayesinde sayfalarım yine renklendi.2015 tüm dileklerinizi yerine getirsin,dostluğumuzda yıllarla birlikte artsın:)Ve Aslıhan Gündüz’e bu sıcak ve samimi paylaşımları için tekrar teşekkür ederim.

yeşim mutlu

 

Aslıhan Gündüz kimdir kendini tanıtır mısın?
Delidolu bir kızdır Aslıhan. Tipik bir İkizler kızıdır. Burcuna haksızlık olmasın diye tüm özelliklerini taşır. Baharda doğduğu için yazı ve sıcağı çok sever. Kendini bildi bileli yazar. Beşinci sınıfta yılsonu gösterisini sunduğu zaman spiker, muhabir ve gazeteci olmak istediğine karar verir. Hırslıdır ama hırsı ne kendine ne de etrafındakilere zarar verir. Düzeni sever, herkesi eşit miktarda sevmez, çünkü herkesin yeri gönlünde ayrı bir yerde olur. Dostluğa çok önem verir. Hala ailesiyle birlikte tatile gitmekten ve bayram ziyaretlerine katılmaktan mutlu olur. Ajandasında hep notları yazar. Eğer arkadaş grubunda biri herkesi toplayacaksa o kişi hep Aslıhan olur. Evde misafiri bile olsa uykusu geldiğinden kimseyi tanımaz ve hemen yatar. Aç kalabilirim ama uykusuz asla der. Sevmeyi iyi bildiği söylenir. Sürprizler yapmaya bayılır. Aldığı her hediyeyi mutlaka kişiselleştirir. Gülümsemenin onu çok daha güzel bir kız yaptığını düşünür. Hayattan torpilli olduğuna inanır, çünkü sevdiği işi yapabilen ve bundan sonsuz keyif alabilen ender kişilerden olduğunu düşünür. Çekirdek bir ailenin ilk kızıdır, bir de erkek kardeşi vardır. Hayata gözlerini prematüre bebek olarak açtığından doğduğu gün aslında mücadele etmeyi seven biri olarak hayatına devam edeceğinin sinyallerini veren biridir aynı zamanda. Aşka aşık biri ve ne kadar çok üzülürse üzülsün aşka olan inancını yitirmeyen bir de. İyi niyetlidir. Elindekileri paylaşmayı sever ama takılarını kimseye vermek istemez. Yalan söylemeyi beceremez, hissettiği her duygu mimiklerinde olur. Ne zaman çok sinirlense, strese girse, mutsuz olsa yüzünü sivilceler işgal eder. Yaptıklarından,  yanlışlarından ders almayı bilir, hayatında yaşadığı olumsuz deneyimler için hiçbir zaman pişman olmaz, çünkü o an onu istedim, o durum beni mutlu etti der. Ruhu antikadır biraz, daktilosu en sevdiği objesidir. Mikrofon ve kamera görünce hemen konuşmaya fotoğraf makinesi görünce de hemen poz vermeye kalkar. Ne kadar yorgun olursa olsun “gezme” olduğunda ilk hazırlanan olur. İnsanın kendini anlatması zordur der ama yine de yazar da yazar…. Ama eğitim, iş deneyimleri nelerdir Aslıhan’ın dersen hemen onu da sana özet geçeyim:

Eğitim hayatına Beykent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nü okuyarak yön verir (2004-2006). Mezun olduktan sonra staj ve ilk iş deneyiminin ardından Doğan Grubu’nda Anneyiz.Biz Dergisi’nde Editör olarak işe başlar (2007-2008). Burada bir yıl çalıştıktan sonra Mart 2009 yılı itibariyle Anne Bebek Dergisi’ne geçer ver Editör olarak görev alır. Şu an hala aynı dergide çalışmakla birlikte, bir Blogger (aslihangunduz.blogspot.com) ve Carousel Instyle Dergisi’ne köşe yazmakta (Şubat 2013 – …). Aynı zamanda geçmiş dönemlerde aralıklarla çeşitli gazetelere ve LC World Dergisi’ne ünlü röportajları hazırladı (2013). Öğrenmek hiç bitmez diyerek Bilgi Üniversitesi’nde “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi”nde eğitim gördü. (Eylül 2013-Aralık 2014). Kasım 2014 itibariyle butikbebe.com‘un kampanya içeriklerini ve Ocak 2015 itibariyle de Trend & Tatil Dergisin’de gezi yazıları yazmaya başladı…

 

Harflerden kelimelere kelimelerden cümlelere Rüzgar’ın uçurduklarını paylaşan biri en özet haliyle…

aslıhan gündüz 2

Aslıhan Gündüz

Anne Bebek Dergisi maceran nasıl başladı?
Mart 2009’da soğuk bir kış günü başladı. Görüşmeye çağrıldığım gün kendimi öyle şartlayarak gitmiştim ki eğer işe alınmasaydım çok büyük bir hayal kırıklığına uğrardım, çünkü Anne Bebek Dergisi’nden önce içeriği yine anne ve bebek olan başka bir dergide bir yıla yakın Editör olarak çalışmıştım. Aynı kulvardaki bir dergi beni işe almazsa başka hiçbir dergide işe başlayamam diye düşünerek kendimi gaza getirmiştim. Tabii ki başka dergilerde de iş bulurdum ama iyi ki de kendimi böyle bir gaza getirmişim diyorum şimdi. Bu gaz çok işe yaradı ve ben görüşmeden çıktıktan sonra daha evime gelmeden telefon geldi, yarın başlayabilirsiniz diye. O an nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Hemen kolları sıvadım ve 100. sayıyı hazırlamaya başladım. Şu an 170. sayımızı hazırlıyoruz. Dergi maceram hala devam ediyor çok şükür… Bir de bu iş benim internetten bulup başladığım bir iş. Genelde bizim sektör için torpil derler ya hani işte bende o olmadı. Bu yüzden dergi benim için bambaşka bir yerde. Bunu özellikle söylüyorum. Yeni mezun olanlar, deneyimsiz olanlar, olumsuz iş görüşmelerinden çıkanlar umudunu asla yitirmesinler ve “Amaaan torpilsiz olmuyor bu işler!” demesinler.

 

Blog (aslihangunduz.blogspot.com) Aslıhan için ne ifade ediyor?
Her şey! İstediklerimi, istediğim şekilde yazabildiğim en güzel kağıdım orası benim. Bir sinir harbi içerisinde sürekli her bulduğum sitede vaktimi boşa harcadığımı düşündüğüm gün Blog açmaya karar verdim. Hiçbir bilgim yokken açtığım Blog’umu çok seviyorum. Şimdi ne zaman canım sıkkın olsa Blog’da bir şeyleri düzeltmeye çalışır, verimli bir şekilde oyalarım kendimi. Blog benim için bir terapi alanı.

Yazma duygunu nasıl tanımlarsın?
Samimi hatta fazla samimi. Devrik cümlelerim fazla manidar olur. Sonradan olacak bir iş değil yazmak. Hayatın boyunca ya hep yazmışsındır ya da hiç yazamamışsındır. O duygu öyle okulla da olmaz. He eğitimle yazma tekniklerini geliştirir, doğru yazmayı öğrenirsin ama duygu katmak başka bir şey. Ben de günlüklerimden kalma bir yazı dili hakim. Yazımı okuduğunda ne demek istediğimi, hangi duyguyla yazdığımı hemen anlarsın.

Özel hayatın bu iş temposunda nasıl gidiyor?

Her zaman herkese ve her etkinliğe yetişecek vakti kendime ayırıyorum. Özel hayatımı sekteye uğratacak bir yoğunluğun içerisinde bile kendime nefes alma zamanları oluşturmayı becerebildiğimden dolayı iş tempom özel hayatımı etkilemiyor.

aslıhan gündüz röportaj

Sen anneliğe nasıl bakıyorsun?
Bu soruya cevabım yok. Henüz anne olmadım. Öyle beylik cümleler de kurmayı sevmiyorum. Başıma gelince söz bu soruna cevap vereceğim…

Sana göre kim iyi bir annedir bu kadar anne röportajı sonrası?
Herkes kendine göre iyi anne ve mükemmel çocukların sahibi… Ben susma hakkımı kullanıyorum. Tuzak bir soru bu…

Aksini mi düşünüyorsun yoksa?
Hayır, dedim ya tuzak soru. Ne söylesem yanlış anlaşılacak. Anne değilim ama iyi bir gözlemciyim diyerek kendimi koruma altına almaya çalışacağım cümlelerim de işime yaramaz. O yüzden pas geçelim bu soruyu.

Gelecekle ilgili plan yapar mısın?
Oooo hem de çok. Plan demeyelim de hayallerim vardır daha çok benim. Ama öyle uçuk kaçık hayaller değil, mantık çerçevesinde gerçekleşebilecek hayaller bunlar. Onlar olmazsa hayattan keyif alamam ben. Bu yüzden sana göre gelecek planlarım bana göre de hayallerim var evet.

2015 hedeflerin nelerdir?
Bu zamana kadar işimle ilgili hedeflediklerimi gerçekleştirdim şimdi sırada çok istediğim TV projemi hayata geçirmek ve sunuculuğunu üstlenmek var. 2015’de bu olursa değmeyin keyfime…

 

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.