UNISBUL.COM

Woman finding an idea

Aşağıda çocuklarım doğduktan sonra yaşadığım bakıcı bulma stresini nasıl atlatabilirim derken internet sayesinde bulup keşfettiğim ve özellikle her yaş çocuklar için güvenle tercih edebileceğiniz eğitimli üniversite öğrencilerinin bir arada bulunduğu unisbul.com kurucu ortaklarından genç,başarılı Cemil Erol’u tanımak için sorularımı yönelttim.Bu interaktif internet röportajı “Kahve Konuklarım” köşesinde yerini alacak enteresan bir sohbet olarak kalacak.Umarım siz sevgili anne ve babalar Türkiye’nin neresinde yaşıyor olursanız olun çalışma hayatının bu kadar yüksek tempolu olduğu bu zamanlarda özellikle çocuklarınızın bakımlarıyla ilgili yaşadığınız sıkıntılara bu yazı sayesinde bir çözüm ortağı bulabilirsiniz.

**Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde doğdum. İlk ve ortaokulu Bozkurt’ta bitirdikten sonra, liseye Bartın’da devam ettim. 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümünde üniversiteye başladım. Üniversite döneminde çeşitli (devlet-özel) okullarda ve web şirketlerinde staj yaptım, farklı yaş gruplarındaki çocuklara bilişim teknolojileri eğitimi verdim. TEGEV’de gönüllü olarak çocuklara eğitimler verdim.

Yerel bir dernekte gençlik kolları çatısı altında üniversiteli gençleri bir araya getirdim. 2012 yılından beri de evliyim.

**Unisbul.com fikri nasıl doğdu?

Üniversite okurken hem harçlık kazanabileceğimiz, hem de kendimizi geliştirebileceğimiz part-time işler arıyorduk. Ama bulmakta sıkıntı çekiyorduk. Ben Anadolu’dan üniversite okumak için İstanbul’a geldim. Nasıl iş aranır, nerede çalışabilirim hiçbir fikrim yoktu. Ya üniversite panolarına asılan ilanlara bakar, ya da hocalarımız şirketlerden gelen eleman arayışlarını bize iletir, biz de part-time/freelance çalışır, web sitesi ya da e-learning projeler yapardık. Tabi bunlar kısıtlı olan döngülerdi.
Eleman ihtiyacı olan şirketler, üniversitelere duyuru asmak için hem maliyet, hem de zaman kaybediyordu. Biz istedik ki, bir kariyer sitesi yapalım, sadece üniversiteliler kayıt olabilsin, şirketler ve çocuğu için oyun ablası-abisi, okul derslerinde yardımcı üniversiteli arayan aileler burada istediği üniversiteden, istediği gence rahatlıkla ulaşabilsin. Bu düşünce ile üniversiteden arkadaşım olan ve şu an ortağım olan Uğur AKKUŞ’la üniversite 2.sınıfta Unisbul.com’un ilk temellerini atmış olduk.

**Ben ilk olarak unisbul.com platformunu çocuklarım için kendime seçenekler ararken bulmuştum. Ama şu anda site çok farklı alanlarda da hizmet skalasını geliştirdi.Açıklar mısınız?

İlk başta ailelerimizin ilkokul çağındaki çocukları için okul derslerine ve ev ödevlerine yardımcı olacak üniversiteli abla-abilere ihtiyaç duyduğunu gözlemledik. Ailelerimizle çalışmaya başladıkça talepler de farklılaşmaya başladı. Yaptığımız işle örtüştüğü için, oyun ablası-abisi, otizmli çocuklar için gölge öğretmen, ev ödevlerine-okul derslerine yardımcı abla-abi, saatli çocuk bakıcısı, köpek bakıcısı gibi hizmetler de vermeye başladık.

**unisbul.com hem işverenler hem iş arayanlar açısından tercih edilen büyük bir platform oldu artık. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu gelişmeyi?

2012 yılında Türkiye’nin en büyük iş ve eleman arama sitesi kariyer.net’in ortaklığıyla birlikte büyümemizi daha da hızlandırdık.

Büyük bir ekip ve özveriyle çalışıyoruz. Müşterilerimiz aldığı hizmetten memnun. Memnun müşteri çevresindekilere de referans oluyor.

Ayrıca her yıl 100 üniversitede üniversite öğrencilerine yönelik seminerler düzenliyor, aday havuzumuza yenilerini katıyoruz.

**Latigul.com okuyucuları için en ilgi çekici alanı çocuklarımız için eğitimli abla ve abiler bulabilme imkanı olsa gerek. Hem devamlı hem dönemsel olarak sanırım. Neler söylersiniz?

Ağırlıklı olarak ailelerimizin talepleri belirli gün ve saatlerde dönemsel çalışacak eğitimli abla ve abiler oluyor. Örneğin; haftada 5 gün 3 saat gibi.

Ailelerimizin tercihleri genellikle üniversitelerin çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, psikoloji gibi bölümlerinde okuyan ya da mezun olmuş eğitimli abla ve abiler oluyor.

Ailelerimizin çocukları için çok çeşitli taleplere hizmet verebiliyoruz. Kısaca talepleri listelemek isterim.

– Okuldan/servisten alma
– Yemek ısıtma ve hazırlama
– Ev ödevlerine / okul derslerine yardımcı olma
– İngilizce, Fransızca başta olmak üzere yabancı dil öğrenimi
– Tatillerde birlikte eğlenme
– Oyun ablası gözetiminde havuza girme
– Birlikte satranç, basketbol oynama
– Spor salonuna ya da okula götürüp, getirme
– Okulda/evde gölge öğretmenlik yapma (otizmli çocuklar için)
– Hastanede refakatçi olma
– Müzik aleti çalma ( piyano, gitar vs.)
– Boyama, etkinlik yapma
– Parka çıkma
– Anne-baba dışarı çıktığında, bakıcılık yapma

Üniversiteli oyun ablaları çocuğunuzun yaşına uygun olduğundan kolayca anlaşabiliyorlar ve oyun ablaları çocuğunuza ders çalışmayı sevdirebiliyor. Çocuğunuz üniversite öğrencisini bir abla ve abi olarak görüyor ve birlikte yaptıkları çalışmayla çocuğunuzun kişisel olarak gelişimi hızlanıyor.
Özellikle kişisel ve motorsal gelişimini yavaş tamamlayan çocuklar için oyun ablası-abisi doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Üniversite öğrencileri hem harçlık hem de deneyim kazanmak için oyun ablalığı-abiliği işi yaptığı için talep ettikleri ücret de oldukça uygun oluyor.

**Burada her iki taraf açısından güven sağlama yöntemleriniz nelerdir?

Yaptığımız işte güvenirlik çok önemli olduğundan her iki tarafı buluşturma konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Her iki tarafı da bilgilendiriyoruz.

Unisbul.com’a kayıt olan oyun ablaları-abileri öğrenci belgesini, diplomasını bize iletiyor. Belgesi tasdiklenenlerin cvlerinde “Doğrulandı” ikonu yer alıyor. Ailelerimiz, öğrenci/mezun olduğu tarafımızca doğrulanan adaylara öncelik veriyor.

Cvlerinde adaylara ait referans ve sertifika bilgileri de yer alıyor. Tabi sonra ailelerimiz adayın tecrübesine ve eğitimine bakıyor. Referansını kontrol etmeyi de ihmal etmiyor. Hatta birkaç yerden referans istiyor. Üniversite öğrencisiyse hocasını arayıp, kendisi hakkında detaylar alıyor.

**Anneler babalar unisbul.com tercih etsinler. Niçin sizi tercih etsinler?

Unisbul.com, 180.000 üniversite öğrencisi ve yeni mezun adayın iş aradığı bir kariyer sitesi. Ayrıca kariyer.net ortaklığında bir şirket. Sadece İstanbul’la da sınırlı kalmayıp, Türkiye genelinde hizmet veriyoruz.

2008 yılından beri ailelerimize hizmet verdiğimizden referanslı çok sayıda oyun ablası havuzumuzda bulunuyor. Çok acil ihtiyaçlarında bile kısa zamanda oyun ablası bulabiliyorlar.

Adaylardan öğrenci belgesi/mezuniyet diploması alıyor, güvenlik kontrolünü yapıyoruz. Böylece daha güvenilir bir aday havuzumuz oluşuyor.

Ayrıca iş-kur tarafından izinli özel istihdam bürosuyuz.

Çok teşekkürler verdiğiniz tüm bilgiler için.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.