OKUYORSUNUZ...

ÇOCUK VE AİLE FUARI 2017’NİN ARDINDAN

ÇOCUK VE AİLE FUARI 2017’NİN ARDINDAN

1506173568_Esra_oruc_guvenli_internetsertifikalar___cocuklara_egitim_sonras___veridl

Yalnızca bir instagram postu yazarak teşekkür edemeyecek kadar değerli bir zaman dilimini geride bıraktım.Anadolu Yakası’nda düzenlenen ilk Çocuk ve Aile Fuarı geride güzel anılar,yeni dostluklar ve yeni işbirlikleri bırakarak bitti.Önce sizlere biraz fuarın içeriğinden bahsetmek istiyorum.

Koklear implant nedir?

Koklear implant, hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihazdır. Seslerin şiddetini yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı parçalarının (koklea) işini yapar.Fuarın üstlendiği sosyal sorumluluk,işitme problemi yaşayan çocuklarımızın da fuar alanında tüm çocuklar ile eşit şartlarda eğlenmesini ve öğrenmesini sağlamaktı.Peki bu nasıl sağlandı?İşitme cihazı (koklear implant) sayesinde duyan çocukların tüm etkinliklere rahat katılabilmeleri, rahat iletişim kurabilmeleri için fuar alanına indüksiyon döngü sistemi (ID sistemi) kurulumu sağlandı. Yani fuar alanındaki tüm dış sesler temizlenerek çocukların yalnızca cihazları ile duyarak alanda rahat rahat gezip eğlenmesi sağlandı.Burada hemen fuar katılımcılarından Eğitimci Blogger Aylin Çalışkan‘ın benimle paylaştığı bilgiyi sizlere iletmek isterim.Aylin İzmir’de özel eğitimli çocuklarımızın eğitimi ile ilgileniyor.Özellikle işitme engelli çocuklarının ders sırasında dışarıdan gelen tüm sesleri aynı anda duyduğu için (kalem açan arkadaşının sesi,dışarıdan duyduğu her hangi bir ses veya aynı anda öğretmenin sorduğu soru gibi..) “öğretmenin kafam karışıyor o yüzden hemen anlayamıyorum” diye serzenişte bulunabildiklerini söyledi.Hayat hepimiz için çoğu zaman zor.Ama kısa bir süre de olsa bu konuya dikkat çekerek alanda gülen yüzlerle dolaşmalarını sağladıkları için öncelikle Goca Fuarcılık Sevgili Ebru Goca‘ya  teşekkürlerimi iletmek istiyorum.Şu fotoğrafımı koyuyorum ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

koklear implant

Fuar,alanında son derece başarılı hekim ve uzmanların bir çok seminer ve söyleşisine ev sahipliği yaptı.Dört gün boyunca anne babalar bilinçlenirken çocuklarda hem fuara katılan markaların stantlarında hem de fuar alanında onlar için hazırlanmış bir çok oyun ve etkinlik ile eğlenceli zaman geçirdiler.Kimler vardı hemen hızlıca göz gezdirelim sonrasında ben ne yaptım bu fuarda hemen onu anlatacağım.

 

ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

İyi Cüceler Kitabevi

Hakan Sezgin Ritim Atölyesi

Nursabah Taşdelen Çiftçi

Şeyda Çevik ile Masal

Hayalbaz Tiyatro – Mehmet Erbil

Süper Bilim Dedektifleri

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı Esra Oruç – Blogger

AİLE PANELLERİ

Esra Sert, Şebnem Seçkiner  Moderatörler

Melike Argiş – Çocuk Eğitim Derneği Genel Sekreteri

Nilüfer Taptik – Psikolog

Ali Koç – Fide Okulları ve Eğitimpedia Kurucusu

Seçil Akaygün Cüntay – Günce Danışmanlık

Halime Sürek Kahveci – Gazeteci, ebeveynus.com Sitesi Kurucusu

Sinem Gerger Akalın – Uyku Koçu, Bebek ve Uyku Markası Sahibi

Ece Akın Bakanay – Günce Danışmanlık

Dr. Diyetisyen. Burcu Aksoy

Neslihan Erdoğdu – Ebeveyn Koçu

Ayça Lülecioğlu – Odyoloji ve Konuşma Bozukları Uzmanı

Prof. Dr. Engin Çekin

Op. Dr. Ömer Bilaç

Dr. Gökhan Mamur – Çocuk Doktoru

Dr. Ercan Cihandide – Plastik Cerrah

Mine Telek – Uzman Diyetisyen

Sevda Ekşi – Podolog

Pınar Ramsay – Pakolino Kurucusu

Melis Özmen – Uzman Psikolog

Burcu Meltem Arık – Eğitim Reformu Girişimi Gözlem Evi Koordinatörü

Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt

Esra Yücel – Eğitim Odyoloğu

Şengül Terlemez – Klinik Odyolog

Ece Saygı – Türkiye’nin İlk Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Kullanıcısı

Necdet Neydim – Edebiyatçı – Yazar

Dilge Güney – Yazar

Aylin Çalışkan – Eğitimci, Yazar, Blogger

Arkın Seçkiner #arkinnaber

Uçan Baba Taylan Culpan – Blogger

_Esra_Sert_EsraY__cel_Prof_dr_Y__ld__r__m_Beyaz__t___eng__l_Terlemez_ve_Ece_Saydi_

Yukarıda da yazdığım gibi ben minik ziyaretçilerimiz için “Güvenli İnternet Kullanımı Sunumu” yaptım.Erken yaşlarda kullanmaya başladıkları tabletler, cep telefonları ile internet dünyası ile de erken yaşlarda tanışıyorlar.Siber dünyada kendilerini nasıl korumayı öğrenmeliler düşüncesi ile yola çıkarak hazırladığım sunumum katılımcılarımın bıcır bıcır ilgileri ile çok keyifli bir etkinliğe dönüştü.Onlar için hazırladığım sertifikalar ve stickerlarının yanı sıra Spigen hediyelerim ile de mutluluklarına ortak olmak çok güzeldi.Her sunumumda sürprizlerim artarak devam edecek bilgisini de yazıp devam edelim.Bu arada sunumum ile ilgili bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

esra oruç

Gelelim katılımcı dostlara.Dostlar diyorum çünkü dört gün içinde hepimiz birbirimize destek ve yardımlar sonrasında yeni yeni iş birliklerine de imza attık.TEB Aile Akademisi’nin sponsorluğunda başlayan fuarda tanıştığım yeni dostlarım aşağıda.Hepsi birbirinden değerli girişimciler,çocukların ve ailelerin faydasına olan ürünleri ile fuarda yerlerini almışlardı.Hepsine başarılar diliyorum buradan tekrar. Unuttuklarım atladıklarım varsa affola…Tabii sona sakladığım teşekkürüm sevgili arkadaşım,velim Ebru Çetiner’e bu dört günlük yolculukta bana da yer açtığı için :)Sonsuz teşekkürlerimle.Gelecek yıllarda hep daha iyi işlerde birlikte buluşmak dileği ile…

İyi Cüceler
Hape Türkiye-Anne Çocuk Sepeti
Erenköy Sanat
Bilge Çocuk Dergisi
Viasea Akvaryum
MentalUp
Sabri Ülker Vakfı
Piapolya
Fly Toys
Manibux
Tamamanne
Yuniq Clinic
Atölye Vizyon
Çocuk Eğitim Derneği
İD Türkiye
Süper Bilim Dedektifleri


İki kızım var. Uzun yıllar turizm ve perakendecilik sektörlerinde çalıştım. Okul öncesi eğitimde kurucu ve yönetici olarak çalıştım.ANNEM in zamansız vefatından sonra işimi bıraktım. Ve bu site ANNEM i kaybettikten sonra, kızlarım tatilde ve ben evde yalnız başıma ANNEM in bize bıraktığı 17 yıllık günlüklerini okurken bir blog açmak isteğiyle doğdu. Anneannem Latife Hanım ve ANNEM Gülseren isimlerinin birleşmesinden "LATİGÜL"  olarak yayın hayatına başladı. Bu sitede anneler,anne adayları, eğitimciler,gençler kendileri için son haberlere ulaşabilir,dilerlerse uzman oldukları konularda sayfalarıma konuk olabilirler.

RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.