OKUYORSUNUZ...

ÇEVRE KOLEJİ’NE EN DERİN SEVGİLERİMİZLE̷...

ÇEVRE KOLEJİ’NE EN DERİN SEVGİLERİMİZLE…

özel okul tercih

Bu bir vefa yazısıdır.Kızımda,bizde çok çok çok memnunduk okulundan.Ama ne yazık ki İstanbul,trafik, büyük şehir cilveleri derken yaka değiştirmek zorunda kaldık.Bu kararımızdan küçük kızımız etkilenmesin diye en azından ilkokuldan mezun olmasını bekleyerek kararımızı uyguladık.Ayrılık çok zor oldu.Ama şimdi başa dönelim

Çocuğu ilkokul yaşına gelmiş her anne gibi(baba gibi değil çünkü bu işler hep anne) büyük kızım ana sınıfına giderken bende etrafımdaki toplum baskısı ile dönem ortasında ocak ayında kızım için ilkokul arayışına başladım.Hoş şimdi çocukların, gideceği okullar için anne karnında başlayan kontenjan savaşlarına dahil olduğunu duyup kulaklarıma inanamasam da durum böyle.Özel okul arayışı için yıl ortasında başlayan görüşmelerinizin bahara doğru sonuçlanması ile özel eğitim kurumları bir sonraki eğitim öğretim programının tüm düzenlemelerini kayıtlı öğrenci sayısına göre düzenleyebiliyorlar.
Anadolu Yakası özellikle Bağdat Caddesi civarında bir çok özel okul ve devlet okulunu ziyaret ettim.Şimdi tek tek şu okulda şu oldu bu okulda bu oldu yazmayacağım.Ama Çevre Koleji’ne gittiğimde neler oldu ve niçin bu okulu seçtik yazacağım?
Öncelikle şunu söylemeliyim.Bir çok annenin okullara habersiz ve randevusuz giderek kendi çapında minik bir baskın düzenlediğine,okul öncesi eğitimcilik hayatımda da rastladım,arkadaşlarımdan da duydum.Ben Çevre Koleji’ne defalarca görüşmeye gittim.Bazen önünden geçerken tesadüfen bazen de randevu alarak bir çok kez görüştük.İlk izlenim olarak size her sefer gittiğimde aynı disiplin ve düzen içinde okulu gördüğümü söylemek istiyorum.Kapıdan girişte güvenliğin dikkati,okulun temizliği,danışmada sizi güler yüzle karşılayan çalışanlar,size dikkat ve titizlik ile okulu gezdiren deneyimli yöneticiler tercih sebeplerimden oldu.

Peki ben niye böyle bir yazı yazıyorum derseniz?Bu benim için bir vefa yazısı,bu benim için bir teşekkür yazısı.Titizlikle ve sevgi ile birleştirilmiş bir eğitimin izlerini kızımın şu anda gittiği okulda da başarı ile sürdürmesini gördüğüm için,içimden yazmak geldiği için yazdığım bir yazı.
Beş yaşında bir çocuğunuz varsa artık ana sınıfından başlatıp mutlu bir eğitim hayatı sürmesi için çalışmalara başlıyorsunuz.Pek tabii özel okullara ödenen binlerce lira karşılığında ebeveynler de çığırından çıkarak “niçin forma giyiyor,niçin ödev veriliyor,niçin o kitap okutuldu,niçin serbest gezen tavuk yok okulun bahçesinde??? ” ye varan isteklerini sıralamaya çalışıyorlar okul yönetimlerine.Bence tam da iyi bir özel okulun farkı burada başlıyor.Evet veli dinlenmeli,istekleri göz ardı edilmemeli belki ama okulun mutlaka kendi kuralları olmalı.Bu tamamen kişisel fikrimdir.Bir çok veli okul yönetiminde söz sahibi olmak istiyor tecrübelerime dayanarak gördüğüm kadarı ile.Bence son derece yanlış tutumdur.Eğer bir kuruma güvenerek beğenerek çocuğunuzu bırakıyorsanız bundan sonrasında iç işlerine karışmamalısınız.Kaldı ki okul tercih aşamasının üzerine bile sayfalarca yazı yazıla bilecekken…Yani demem o ki kılı kırk yaptıktan sonra seçtiğiniz okulları ve eğitimcileri bırakın lütfen işlerini yapsınlar.

Kişisel olarak okulları gezerken bana gösterilen fiziki şartlar yerine fiziki şartların öğrenciler tarafından nasıl kullanıldığı benim için daha önemliydi.Çevre Koleji’ne gittiğim görüşmeler sırasında öğrencileri gözlemledim biraz.İlk öğretim için çarşamba günleri serbest kıyafet günü ve ödevsiz gün idi.Öğrencilerin hepsinde birer müzik aleti müzik sınıfını kullanıyorlardı.Çocukların yaptığı resimler ve el sanatları tüm yıl boyunca okulun her bir köşesinde sergileniyordu.Gelelim bir çok özel okulda olan yüzme havuzlarına.Havuz Çevre Koleji’nde en aktif kullanılan bölüm.Zaten minik bir araştırma yaparsanız okulun yüzme konusunda her yıl hatırı sayılır ödüller kazandığını görebilirsiniz.Ben bu okulda mutlu ama kurallara riayet eden öğrenciler gördüm.
Bir çok anne babaya göre “kural” çocuklar için sıkıcı ve gereksiz diye düşünüyor.Oysa günümüzde yaşanan olumsuz insan ilişkilerinin kökeni bence kuralsız yetiştirilen çocuklar oluyor. Bu konuda yalnızca ve yalnızca ANNE olarak görüşlerimi bildiriyorum.Kurallar gerekli mi değil mi uzmanlar söylesinler.

çevre koleji anadolu yakası

Sonrasında bir çırpıda eklemek istediklerim şöyle;
Mesela özel okullar popüler figürler davet ediyor ya her okula,işte basın gelsin televizyona çıkalım,radyoda söylenelim,gazetede yazılalım diye.İşte bu okulda o yok.Bu okulda bir çocuğa bir öğrenciye gerçekten katkı sağlayacak alanında uzman değerli konuklar var.Yazarlar var,psikologlar var,akademisyenler var konuk olarak.

Bir okulda en zor ve sıkıntılı zamanlar özel günlerde yapılan törenler ve sunumlardır.Bende eski bir okul yöneticisi olarak minicik kuzuları sahneye çıkarmak,hazırlamak ne kadar zor ve streslidir yakinen bilirim.Ama bu okulda o yok.Öğrenciler sunum sırasında bir eğitimci tarafından yönlendirilmeden,akışı bozmayacak şekilde gayet rahat çıkıp sunumlarını yapıyorlar.Çünkü okul sahneyi sık sık derslerde ve sosyal etkinlik zamanlarında kullanıyor.Bu da öğrencileri daha öz güvenli ve sahne korkusuz yapıyor.

İyi ve sıkı bir dil eğitimi var.Dil eğitimi yurt dışı gezileri ile,yurt dışı kardeş okul projeleri ile destekleniyor.

Akademik program içeriğini ben her zaman çok beğendim.Zaman zaman velilerden ödevlerin çok fazla olduğu şikayetini aldım.Ama doğrusu ben kızımda ne bir bıkkınlık ne bir ödev yapmama problemi yaşadım.Ada her gün az ya da çok düzenli ders çalışmayı öğrendi erken yaşta.Ve şu anda ortaokul öğrencisi olarak temelleri sağlam bir şekilde eğitimini devam ettiriyor.Devam ettiğimiz yeni okulumuzda eğitimcilerin kullandığı ortak dil “Ada’nın kurallara uyan,mutlu ve başarılı bir öğrenci”  olduğu yönünde.

özel okul tercih

Her zaman söylüyorum.Özel okul seçimleri artık anne babaların istek ve beklentileri doğrultusunda sınırsız seçeneklere doğru ilerliyor.Evet içinde bulunduğumuz ülke şartları,müfredat denen ağır yük çocuklarımızın omuzlarında.Büyük şehirlerde servisle ev okul arasında her gün gidip gelmek,trafik,kaos ve uzun saatli okul günlüğü evlatlarımızı erkenden yoruyor.Bizlerin zamanında sabahçı ve öğlenci kavramı vardı.Dolayısı ile hayatı çocuk olarak yaşayabilme imkanımız oldu.Ama şimdiki çocuklar ne yazık ki tuhaf bir yarışın içinde gibiler.Bu durum tüm ebeveynleri üzüyor onu da biliyorum.Neler yapılabilir, eğitim nasıl daha iyi  ve verimli hale çevrilebilir çocuklar için sanırım ülke olarak bu konuda çok çalışıp çok kafa yormalıyız?
Biz aile olarak dört yıl boyunca içinde bulunmaktan mutluluk ve gurur duyduğumuz tüm Çevre Koleji kurucularına,Sayın Leyla Bilgin’e, Sayın Şebnem Gönen’e, biricik sınıf öğretmenimize, tüm branş öğretmenleri ve okulda görevli revirden, güvenliğe, danışmaya kadar kızımı karşılayan herkese çok çok teşekkür eder ve hepinize İstanbul Avrupa Yakası’ndan geç kalmış bir teşekkür göndeririz.Mutlu ve başarılı öğrenciler yetiştirmeye devam ediniz.Kim bilir hayat sürprizlerle dolu,zaman hızlı akıyor.Bir bakmışsınız bugün eğitimci olma hayalleri kuran kızım yıllar sonra Anadolu Yakası’na geri döndüğümüzde kendi okulunda bir eğitimci olmuş.Neden olmasın?

Okul olarak Atatürk’ün ışığında Atatürk’ün yolunda kimseye taviz vermeden,her geçen yıl kendini geliştiren,büyüten çocuğunuzun hem sosyal hem akademik olarak gelişmesine katkı sağlayacak mutlu bireyler olarak yetişmesini isterseniz mutlaka göz atın ve kurumu detaylıca inceleyin derim naçizane…

İLETİŞİM

ANAOKULU – İLKOKUL – ORTAOKUL – LİSE
19 Mayıs Mahallesi.Çevre Sok.No:2 Erenköy/İstanbulE-Posta Adresi : cevre@cevrekoleji.k12.tr

TELEFON NUMARALARI
Erenköy Anaokulu Tel.: 0216 467 10 48 / Faks: 0216 363 95 55
İlkokul Tel.: 0216 360 53 13 / Faks: 0216 360 54 81
Lise Tel.: 0216 360 56 63 / Faks: 0216 360 54 81
Ataşehir Anaokulu Tel.: 0216 456 90 90 / Faks: 0216 456 67 40
Batı Ataşehir Anaokulu Tel.: 0216 291 16 16 / Faks: 0216 291 19 67

YETKİLİ KİŞİLER
Nurhan DENİZ Lise Müdürü ndeniz@cevrekoleji.k12.tr
Şebnem GÖNEN İlköğretim Okulu Müdürü sgonen@cevrekoleji.k12.tr
Meral GÜNER Erenköy Anaokulu Müdürü mguner@cevrekoleji.k12.tr
Sevim Dalgıç GÜL Ataşehir Anaokulu Müdürü sgul@cevrekoleji.k12.tr
Pelin TAMYÜREK Batı Ataşehir Anaokulu Müdürü ptamyurek@cevrekoleji.k12.tr

www.cevrekoleji.k12.tr/tr

çevre koleji erenköy


RELATED POST

 1. Mrb bende havuzun üye idim ve gerçekten güzel okul TEOG başarıları hakkında bilginiz paylaşmanızi isterim.

  • Esra Oruç

   9 Ekim

   Merhaba Arzu Hanım
   Okuldan bir bilgi isterim ya da internet sitelerinde varsa paylaşırım tabii sizinle link olarakta..Çok sevgiler…

   • Selin

    13 Şubat

    Merhaba,
    Bu detaylı, bilgilendirici yazı için bir veli adayı olarak çok teşekkür ederim öncelikle size. 🙂 Okul arayışı 5 yaşında başlıyor dediniz ama, benim kızım 3 yaşında bile değil şu an ve biz karalar bağladık bu okul hususunda. 2020 Eylül’de 3.5 yaşına yaklaşıyor olacak ve onun için tam gün anaokulu düşünüyoruz. Başlayacağı okulda da gidebildiği kadar gitsin istiyoruz. Hem kendisi için, aslında biraz bizim için de. Yoğun tempomuzda tekrar tekrar okul arayışından kaçınmak istiyoruz sanırım :). Sizce çok mu erken böyle bir düşünce için? Çevre Koleji ile de görüştüm ve çok iyi bir izlenim edindim. Lakin haliyle ciddi bir meblağ ve biraz daha ötelesek mi diye düşünmeden edemiyorum. Şu da var ki kızım illa ki tam gün bir okula gitmek durumunda. Bir mahalle kreşine verip tutarın %30-%40ından tasarruf etmek mi; yoksa böylesi bir kolejin en ufak yaş grubundan başlatmak mı?… Tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum 🙂 Sevgiler…

    • Selin hanım selamlar
     Kusura bakmayın size hemen cevap yazamadım.Teşekkür ederim güzel sözlerinize.Ben o yazıyı neredeyse beş yıl önce Avrupa Yakası’na taşınırken kızım mezun olduğunda yazmıştım.Bu arada eski bir anaokulu kurucusuyum aynı zamanda.O yüzden eğitim camiası ile bağlarımı çok koparmadan bir çok kurum hakkında bilgim oluyor.Açıkçası okul konusunda her ailenin hatta çoğu zaman bir evde anne ve babanın bile ayrı görüşleri olabiliyor.O yüzden şu kurumdur diyebilmek pek mümkün değil.Ama son izlenimlerimi de size ileteyim.Siz kapsamlı bir araştırma yaparsınız zaten minnoşunuz için:) Hala Çevre Koleji velileri ile arkadaşlığım devam ettiği için öğrendiğim bilgiler eşliğinde 8.sınıfta girdikleri LGS sınavında (geçen yıl) gayet başarılı olarak iyi liselere yerleşen kontenjan sayısı bir hayli yüksek.Bu aslında bazı veliler için çocukların çok ve ağır çalışması olarak değerlendirilirken bazı veliler için de madem özele gidiyorlar o halde iyi bir lise hedefi tutturulmalı şeklinde düşünülebilir.Kimi çocuk sıkı bir akademik hayattan keyif alırken kimi çocuk daha sosyal okullarda mutlu devam edebilir.Umarım ailecek kızınız için en doğru kararı verebilirsiniz.Sevgiler.(size daha önce cevap olarak özel mail atmıştım ama cevabımı buradan da görsünler istedim diğer okuyucular için)
     01.04.2020

 2. Anonim

  17 Ağustos

  Merhaba,
  Kızınızı şimdi hangi okula gönderiyorsunuz? Seçiminizi merak ettim:)
  sevgiler

  • Esra Oruç

   28 Ağustos

   FMV Vakfı okullarını seçtik.Teşekkürler

   • merve

    11 Aralık

    merhaba, Erenköy de oturuyorum. FMV Işık Okulları mı, Çevre Koleji mi sorusu ile karşı karşıyayım. Her ikisini de birebir görmüş bir öğrenci/veli portfoyu varken karşımda sormak isterim. hangisi_? artı eksılerı karsılastırıldıgında farkları nelerdir. yardımcı olabılırsenız sevınırım. sevgiler.

    • Anonim

     21 Aralık

     Merhaba
     Çevre Koleji’nin tanıtımını güzel yapmışsınız Esra Hanım 🙂Neden FMV Okulları ‘na geçtiniz bu kadar memnun iken merak ettim.
     Teşekkürler

    • Sevda

     21 Aralık

     Merhaba
     Çevre Koleji’nin tanıtımını güzel yapmışsınız Esra Hanım 🙂Neden FMV Okulları ‘na geçtiniz bu kadar memnun iken merak ettim.
     Teşekkürler

     • Anonim

      13 Şubat

      Yaka değiştirdik diye belirtmiş yazısında.

     • Esra Oruç

      1 Nisan

      Sevda Hanım
      Yazının içinde de belirttiğim gibi Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakasına taşındık.Tanıtım demeyelim.Tüm yazdıklarım samimi düşüncelerim.Sevgiler

    • Merve Hanım selamlar
     FMV Nişantaşı kampüsteyiz.Ben kurum olarak güvendiğim beğendiğim ve kızım da mutlu olduğu için devam ediyoruz.Zor soru zor cevap :)Çocuğunuzu iyi gözlemlemenizi ve ona uygun bir okulu seçtiğinizden emin olmanız önemli ..Çevre sıkı bir okul ama FMV daha sosyal bir okul diyorum ve kararı size bırakıyorum.Sevgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.