OKUYORSUNUZ...

GÜRSÜT İLE SÜTÜN PEYNİRE DÖNÜŞ YOLCULUĞU

GÜRSÜT İLE SÜTÜN PEYNİRE DÖNÜŞ YOLCULUĞU

Gürsüt beyaz peynir

Havaalanlarını severim.Hemde çok…Sırf bu yüzden bile Gürsüt Gıda’nın İzmir Tire’de yeni açılan 55.000m2 üzerine kurulu yeni fabrikasını görmeye gitmek istedim.Şaka tabii ki.Peynir kim sevmez?Biz Türk’üz.Soframız peynirsiz olur mu hiç?Bizim en temel gıdalarımızdan.Ekmek gibi,su gibi bizim için.Gitmek lazım,görmek lazım bir de şu zavallı yeni nesil evlatlarımıza göstermek lazım dedim bindik uçağa,uçtuk İzmir’e…Ne iyi ettik.Bizi fabrika kapısı girişinde sıcacık,güler yüzle karşılayan harika misafirperver bir ekip ile tanıştık.

Annem Bozcaada’lı.Benimde kalbim Bozcaada’lı.Canım anneannem yazın biz gidiyoruz diye her şeye özenir,torunları geliyor diye dört dönerdi etrafımızda.Bu arada ben Bozcaada’da okula da gittim.Orada kısa da olsa yaşadım.Dedemin keçileri vardı,oteli vardı.Keçilere akşam gider,sütlerini sağar,anneanneme getirirdi.Doğrusu anneannem pek sevmezdi bu işi ama ben keçi peynirini çok seviyorum diye sesini çıkarmazdı.Çocukluğumdan adım adım onun nasıl peynir yaptığını o kadar iyi hatırlarım ki.Bunu sizlere niye anlattım?Çünkü ben Gürsüt’te sütün nasıl peynir haline dönüştüğünü görürken bu anılarıma gidebildim.Aynı anneannemin yaptığı gibi mayalanma işlemi sonrasında torbalanarak,süzdürüp bekletilip peynir olmasını gözlerimle gördüm.Oldukça etkilendim.Çünkü fabrika ürünü gıda alıyorsak artık endüstriyel bir ürün tüketmiş oluyoruz.Ancak benim Gürsüt’te gördüğüm geleneksel yöntemden ayrılmadan,fabrika ortamında da tadı anneannenizin yaptığı peynirlere benzeyen ürünlere ulaşabiliyor olmanız(Editör burada Gürsüt Keçi Peyniri’ni öve öve bitirememektedir 🙂
Şimdi sizlere Gürsüt Gıda A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İhsan Bubur’un bizlere anlattığı genel bilgileri iletmek isterim.

gürsüt toplantı

*GÜRSÜT A.Ş. asılları Yörük Türk’ü olan, Gürler ailesine aittir.
*Temeli 1982 yılında atılmıştır.
*İlk üretim 2002 yılında Ödemiş İşletmesi’nde yapılmıştır.
*Mart 2017’den itibaren Tire Peynir Fabrikası’na geçilmiştir.
*Taze Beyaz Peynir, Çoban Peynir, Dil, Örgü, Çeçil, Çerkez, Kaşar, Mozzarella, Krem Peynir, Süzme-Kaymaklı-Homojenize Yoğurt, Lor, İzmir Tulum Peyniri, Klasik İnek Peyniri üretimi yapılmaktadır.
*Koyun-Keçi-İnek sütlerinin karışımı olan, olgunlaştırılmış Beyaz Peynir ve İzmir Tulum Peyniri Çanakkale-Balıkesir’de çalıştığı anlaşmalı mandıralarda üretilmektedir.
*İşletmemize gelen tüm sütler öncelikle pastörize edilmektedir.
*Taze Beyaz Peynir gruplarında tamamen geleneksel yöntemler ile üretim yapılmaktadır.
*Ürünlerimizde yasal olsa bile, insan sağlığına zarar verecek kimyasallar kullanılmamaktadır.
*Ürünlerimizin taze tüketilmesi için sık sevkiyat yapılmakta, ürünün reyonda en az sürede beklemesi sağlanmaktadır.
*Üretimin tüm alanlarında hijyen en önemli kriterimizdir.

Ürünlerimizde olması gereken oranlarda süt kullanılmaktadır:
1 kg Taze Beyaz Peynir için 5 kg
1 kg Çoban Peynir için 6 kg
1 kg Kaşar-Dil-Örgü-Çeçil için 10 kg
1 kg İzmir Tulum Peyniri için 11 kg
1 kg Klasik Beyaz Peynir için 8 kg
*Peynir; içerdiği kalsiyum, protein ve hayvansal yağlar açısından besleyicidir. Çocuk gelişimi için de en önemli besinlerden birisidir.
*İçerdiği yoğun süt miktarı açısından çocuğun ihtiyacı olan besinleri önemli ölçüde karşılar.
*Peynir için olması gereken sıcaklık +2/+6 ⁰C’dir. GÜRSÜT, üretim alanından son satış noktasına kadar bu soğuk zinciri korumaktadır. Bu şekilde ürünler besleyici özellikleri ve nefasetini kaybetmeden tüketiciye ulaşmaktadır.

gürsüt tire fabrika

Toplantımız ve fabrika gezimiz boyunca yalnız bunlar konuşulmadı.Geziye katılan tüm anneler olarak bitmek tükenmek bilmeyen soru yağmurlarımıza içtenlik ve samimiyet ile cevap veren Sayın İhsan Bubur ve ekibine tekrar teşekkür ederim.Biz neler sorduk bu arada?
Süt nereden temin ediliyor?
Peynir yaparken katkı maddesi kullanıyor musunuz?
Bu kadar çok sütü nereden temin ediyorsunuz?
Çocuklar için keçi sütü ve ürünleri daha mı faydalı?
Sütün satın alındıktan sonra işleme tabi tutulma süresi ne kadar?
Kaç derecede muhafaza edilmeli?
Bu soruların tüm yanıtları yukarıda aslında mevcut.Yine de merak edip o gün neler oldu bakmak isterseniz ;sosyal medyada #Gürsüt #GürsütlüLezzetler ve #GürsütBloggerGezisi eiketlerini takip ederek yaptığımız tüm paylaşım ve kaydedilmiş canlı yayınlara ulaşabilirsiniz.Gezimizin kısa videosu ise sizler için aşağıda 🙂

Benim host ettiğim bu geziye katılan;
Ahu Demirli,Alev Özkan,Ebru Sezer,Elif Ayrancı,Enise Gülşah,Esra Ertuğrul,Gül Süral,Hilal Dokuyucu,İpek Dağıstanlı,Merve Selim,Oya Emerk,Senem Uysal,Tuğba Babayiğit ve son olarak gezimizin başından sonuna kadar bizleri kayıt altına alarak bu özel davetin her aşamasını görüntüleyen ailemizletv sevgili Berna Kasapoğlu Serdarlı’ya,İstanbul’un karmaşasından ayrılır ayrılmaz sıcacık bir İzmir karşılaması yapan sevgili Gürsüt ailesine en içten teşekkürlerimi iletirim.

Sizlerde insan sağlığına değer veren bu değerli markayı takip etmek, lezzet dolu tarifler öğrenmek ve sürpriz hediyeli yarışmalara katılmak isterseniz sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Gürsüt Facebook

Gürsüt Instagram

Gürsüt Twitter

Esra Oruç

[]
1 Step 1

Latigül İletişimAdınız SoyadınızLütfen tam adınızı yazınız
Mesajınızı buraya yazınızdaha fazla detay
0 / 500
Previous
Next

RELATED POST

  1. Hem Bozcaada’yı hem de peyniri çok severim. Hem beyaz peynir hem de çeşitleri evimizden hiç eksik olmaz. Bu güzel paylaşım ve marka tanıtımı için teşekkür ederim canım.

  2. Esra Oruç

    20 Şubat

    İyi bir marka arkadaşım ve ürünleri gerçekten oldukça lezzetli:)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.