#18yascokerken

Sevgili Abdullah Oskay ile İstanbul’da bir toplantıda tanışmıştık.Samimiyet ile anlattığı, gencecik hayatına sığdırdığı başarı hikayesini anlatırken;kurucularından olduğu Hayat Sende Derneği hakkında bize bilgiler verirken dinlediklerim karşısında gözyaşlarımı tutamamıştım.Aslında planlarımda uzun zamandır sizlere bu değerli genç arkadaşımızı tanıtan ve yaptıklarını anlatacağı bir röportaj düşünsem de,kendisi Ankara’da yaşadığı için bu düşüncemi gerçekleştirememiştim.Ta ki posta kutuma düşen bu basın bülteni sayesinde aramızdaki yol mesafesini artık unutup en azından üzerinde çalışmaya başladıkları bu yeni projelerini sizlerle paylaşıp desteğinizi sağlamayı daha doğru buldum.Lütfen sizde aşağıdaki linke tıklayarak henüz 18 yaşında olan ve yalnızca reşit oldu diye yetiştirme yurtlarından ayrılmak zorunda kalan kimsesiz gençlerimizin en azından vereceğiniz bir imza karşılığı 21 yaşına kadar yurtlarda kalmalarına bir ışık olabilirsiniz.Aşağıda Hayat Sende Derneği kuruluş amacı ve yeni projelerini nasıl anlattıklarını bulabilirsiniz.

#18yascokerken

Devlet korumasından ayrılan bir grup idealist genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği öncülüğünde yurtlardan ayrılma yaşının 18’den 21’e çıkarılması için bir kampanya başlatıldı. Kampanya sözcüsü Hasan Oğuzhan AYTAÇ; kampanya esnasında her gün 11.00 – 14.00 saatleri arasında Ankara – Kızılay’da bulunan Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde Hayat Sende Derneği gönüllüleriyle kampanyanın mesajlarının toplumsal sahiplenilmesini sağlamak için bekleyeceğini belirtti.

Aytaç, kampanyaya destek vermek isteyenlerin hem İnsan Hakları Anıtına gelerek belirtilen saatlerde imza atabileceğini hem de http://chn.ge/1SKOnKr üzerinden online imza verebileceğini belirtti. Kampanyaya ayrıca #18yascokerken etiketine destek görseli hazırlanarak atılması durumunda da bu görsellerin sosyal medya hesaplarından yaygınlaştırılacağı ifade edildi. Kurumsal anlamda destek vermek isteyenlerin ise, bilgi@hayatsende.org adresine e-posta atmaları gerektiğini belirtti.

Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram TUNÇBİLEK ise, gelişmiş ülkelerin hemen tamamında yurtlardan ayrılma yaşının 18’den 23’e çıktığını; Mısır’da bile son dönemde bu yaşın 21 olarak düzenlendiğini belirterek, ülkemizde de buna benzer yasal düzenlemenin yapılmasının ülkemizde çocuk koruma sisteminde önemli bir boşluğu dolduracağını ifade etti.

Hayat Sende Derneği’ne daha fazla katkı sağlamak isterseniz aşağıdaki satırlara da göz atın lütfen.

Her şey bir düşle başladı. “Devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler” misyonuyla, devlet korumasında yetişmiş gençlerle Hayat Sende Derneğini kurduk. Binlerce çocuk ve gencin hayatında fark yarattığımız bu süreç, Hayat Bizde deyip yanımızda yola çıkan herkes için oldukça öğretici oldu. Bize düşen ne mi?

Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülünü alarak sosyal girişimcilik alanında oldukça kapsamlı eğitimler ve mentorlükler aldık.
Vizyonumuza vizyon katan Optimist Dergi tarafından yürütülen Genç Optimistler Programında yer alarak oldukça faydalı bilgiler edindik.
Dünyanın en büyük gençlik örgütlerinden biri olan JCI tarafından düzenlenen Yılın On Başarılı Genci Yarışmasında Senato Özel Ödülüne layık görüldük.
Sabancı Vakfı tarafından iki kez Fark Yaratan seçildik.
Dünyanın en büyük sosyal girişimcilik ağı Ashoka Vakfı tarafından Ashoka Fellow seçilerek desteklenmeye değer bulunduk.

Aldığımız eğitimlerle herkesin sorun olarak gördüğünü çözüm olarak görmeye başladık.Dezavantajlı gruplara yönelik eğitimler vermek için kurulan “Geleceğe Artı”, uluslararası gönüllülüğün yaygınlaştırılması için Volumeteer.org ve sivil toplum haberlerinin paylaşıldığı www.projepanosu.com’un kuruluşunda öncü olduk.

Halen devlet korumasında yetişen gençlerce kurulan Çanakkale İyilik Ağacı, Hep Birlikte Geleceğe, Dijital Gönüllüler, İyiliği Paylaş ve Tek Dil Müzik sosyal girişimlerine mentorlük desteği vermekteyiz.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunarak daha fazla çocuk ve gencin düşlerinin peşinden gitmesine yardımcı olun.

Çünkü biz SİZE inanıyoruz, biz BİZE inanıyoruz.

Bağışlarınız devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlere umut olsun!
Hayat Sende Derneği – TR210001500158007300124504


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.