OKUYORSUNUZ...

YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRK AİLELER VE ÇOCUKLARININ ...

YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRK AİLELER VE ÇOCUKLARININ EĞİTİM HAYATLARI

yurtdışı eğitim

Yurt dışında yaşayan pek çok arkadaşım var.Hepsinin çeşitli yaş aralıklarında çocukları var.Geçenlerde aklıma geldi dedim ki “Türkiye’de eğitim şartları ortada.Acaba yurt dışında nasıl?” Hemen bir mail attım arkadaşlarıma.Acaba yaşadığınız ülkelerde eğitim ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmak ister misiniz latigul.com’da diye? Sağolsunlar yavaş yavaş cevaplar dönmeye başladı.Katılım durumlarına göre ara ara sizlerle paylaşacağım mini bir yazı dizimiz olacak.O zaman ilk misafirimiz Doha’da yaşayan Ebru Cengiz ile tanışalım.Bizimle paylaştığı bilgi ve tecrübeleri için teşekkür ederim.Eğer bu mini röportajımızı sizde Türkiye dışından okuyorsanız ve bende tecrübelerimi yazmak isterim derseniz esra@latigul.com a mail atmanızı rica ederim.
Sizi tanıyabilir miyiz?

Ebru Cengiz 4 yaşında bir oğlum var.
Ne kadar süredir yurt dışında yaşıyorsunuz ve nerede?

7 senedir yurt dışındayız.Bunun 4-5 senesi Dubai oldu.Ve 2,5 yıldır Katar’dayız.

Peki Deniz henüz dört yaşında ama aldığı ilk eğitim için bizlerle tecrübelerini paylaşır mısın?

Deniz şu an Katar’da Kg1 (okul öncesi zorunlu 2 seneden 1. Senesi kindergarten 1 olarak geçiyor) sınıfına gidiyor.Okulumuzun adı Sunbeam Kindergarten.Burada anadil olarak İngilizce öğreniyor.Haftada bir saat Arapça var.Ancak Arapça zorunlu değil, isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz.

Burada anaokulu kısmı çocuklar 3 yaşındayken sona eriyor.Olumsuzluk olarak algılanmalı mı bilmem ama biz kalem tutmaya 7 yaşında başladık.Oysa burada hemen harfler öğretilip,sayılar yazdırılmaya başlanıyor.Ve arkasından okumaya geçiliyor.Sonrasında çocuklara harfler öğretiliyor,sayılar yazdırılıyor ve devamındaki sınıfta harfler birleştirilip okumaya geçiliyor.Yani 6 yaşında birinci sınıfa başlayan bir çocuk yazmaya ve temelde okumaya başlamış oluyor. Bu da bana sanki biraz erken mi diye düşündürüyor.Birde tabi okumayı yazmayı İngilizce öğreniyor.İngilizce öğrenmesi burada gördüğüm yaşı büyük çocukları olan Türk anneler için bazen zor durumlar oluşturabiliyor.Çünkü çocuklar için Türkçe’yi yazmak bir hayli zor oluyor.Ve bu görev de biz annelere düşüyor aile içerisinde.

Yaşadığınız ülkede genel olarak eğitim şartları nasıl?Ücretli eğitim ve ücretsiz eğitim arasında farklar var mı?Çocuklar için fırsat eşitliği var mı?

Katar’da eğitim ücretli.Yabancılar için devlet okulu kabulü yok.O yüzden yıllık 20 bin Türk Lira’sı civarında bir ödeme yapıyoruz.

Eğer İngiltere ve Amerika’da eğitim isteyipte orada yaşamıyorsanız Katar’da buna üzülmenize gerek yok.Çünkü bütün önemli ve isim yapmış okulların şubeleri var burada.Ve öğretmenlerin hepsi yine o ülkelerden gelen profesyoneller.Fırsat eşitliği var diyebiliriz.Özellikle yabancılar için bu ülkede yaşarken fırsat eşitliği elbette var zaten ailenizi bu ülkeye getirmek için bir minimum maaş belirlenmiş.Okul ücretini karşılayamayacak aile yok gibi bir şey.Elbette daha iyi okul biraz daha sıradan okul diye bir kavram var.Ama sıradan okulda bile çocuğunuz mutlaka iyi bir eğitim alabiliyor.Türkiye ile karşılaştırma yaparsak burada tüm okullar özel okul gibi diyebiliriz.

 

Ülkede çocuklu ailelere saygı var mı?Kamuda aileler için öncelikli neler yapılmış?

Ülke genel olarak çok çocuklu nüfusa sahip.Kamuda bir çok alanda aileler için özel ayrılmış alanlar mevcut.Bazen tatsız durumlar olsa da genel olarak saygı kuralları geçerli.Yani kişilere göre değişen davranışlar geneli pek etkilemiyor.Her ülkede her şehirde olabilen günlük ufak durumlar diyebiliriz.

Eklemek istediğiniz bilgiler var mı?
Latigul sayfanızın ve paylaşımlarınızın takipçisiyim sevgiler

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.