OKUYORSUNUZ...

YURT DIŞI DİL OKULLARI

YURT DIŞI DİL OKULLARI

Yurtdışı dil Okulları

 

İngilizce bilmenin önemi artık tartışılmaz. Özellikle iş hayatında ilerlemek, daha yüksek maaşlar almak için iyi düzeyde İngilizce bilgisi olmazsa olmazlardan. Yaz aylarının kapı da olduğu bu dönemde birçok aile ve öğrenciler  yurtdışı dil okulu arayışına giriyorlar. İngiltere, Amerika, Kanada ve son yıllarda ismi sıkca duyulmaya başlanan Malta derken karşınıza o kadar çok seçenek çıkıyor ki. Bu ülkeler arasında ki farkları ise Yeni Bir Hayat yurtdışı eğitim merkezi genel müdürü Şevki Akaydın’a sordum.

İngiltere İngilizce öğrenmek için herkesin ilk aklına gelen tercih. Bunda İngilizce’nin ana vatanı olmasının yanısıra uzun yıllardır kaliteli dil eğitimi vermesi de geliyor. İngiltere dil okulları gerek eğitim programları, gerekse öğretmenlerinin kalitesi ile anılıyor. Şevki Akaydın özellikle British Council onaylı dil kurslarının çok daha iyi eğitim verdiklerini belirtiyor. Londra şüphesiz en çok tercih edilen şehir. İngiltere’ye giden dil kursu öğrencileri genellikle aile yanında konaklıyorlar. Bunun en büyük avantajı ise aile ile İngilizce pratik yapma imkanı elde etmeleri. Aynı zaman da İngiliz kültürünü ve yaşam tarzını da gözlemleme şansı sunuyor bu konaklama türü. Tüm bu olumlu yönleri ile birlikte bazı dezavantajları da var İngiltere’nin. Herşeyden önce pahalı bir seçenek. Dil kurslarının ücretleri, konaklama maliyetleri, yaşam ve ulaşım giderleri derken toplam da karşınıza yüksek meblağlar çıkıyor. Ayrıca Londra, Bournemouth gibi çok bilinen şehirlerde çok sayıda Türk öğrenci bulunuyor. Hangi şehri tercih ederseniz edin okulunuzda, hatta sınıfınızda Türk öğrenci olması ihtimali bir hayli yüksek. İngiltere öğrenci vizesini de zor veren bir ülke.

Malta ise İngiltere’ye alternatif olarak son 8-10 yıl içinde ismini duyuran bir ülke. Aslında İngiltere ile birçok benzerlikleri de var. İkisi de ada ülkesi. Ancak Malta Akdeniz’de yer aldığı için iklimi daha güzel. Her iki ülkenin de resmi dili İngilizce. İngiltere’de bulunan birçok dil okulunun Malta’da şubeleri bulunuyor. Bundan dolayı Malta dil okulları İngiltere ile benzer programları, aynı kalite de sunuyorlar. Malta’yı İngiltere’den ayıran en büyük fark ise okulların kurs ücretlerinin daha düşük olması. Ayrıca gıda ve ulaşım gibi giderler de daha makul seviyelerde. Birçok okul aile yanı konaklama seçeğinin yanısıra öğrenci yurtlarında kalma opsiyonu da sunuyor. Yurtlarda kalış çok daha ekonomik. Kısaca İngiltere ile benzer bir eğitimi daha düşük ücretlerle Malta’da almanız mümkün. Tüm bunlara ek olarak Malta Elçiliği öğrenci vizesi işlemlerinde İngiltere kadar katı davranmıyor.

Şevki Akaydın Malta ve İngiltere’nin özellikle 6 aydan kısa süreli İngilizce eğitimi için uygun tercihler olduğunu vurguluyor. Eğer daha uzun süreli dil kursu düşünüyorsanız Amerika ve Kanada’yı da tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Bu iki ülke de gerek dil kurslarının ücretleri, gerekse yaşam giderleri İngiltere ve Malta’dan daha ekonomik. Okulların eğitim kaliteleri ise genel olarak iyi düzeyde. Elbette tüm ülke ve şehir seçeneklerini bu alanda hizmet sunan bir eğitim danışmanlığı firması ile birlikte değerlendirmeniz ve kararınızı bu değerlendirme sonrasında vermeniz en doğrusu.


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.