OKUYORSUNUZ...

YOĞURT YAPMAK YA DA YAPMAMAK

YOĞURT YAPMAK YA DA YAPMAMAK

yogurt with fruit

 

 

20131211-231455.jpg

Bu aralar pek moda kendi ekmeğini yapmak, kendi yoğurdunu yapmak, kendi otlarını yetiştirmek falan filan… Bu liste uzar gider. Ben bugün sizlerle kısacık ve çok basit bir yoğurt paylaşımı yapmak istiyorum. Bende kimi zamanlar kendi yoğurdumuzu  imkanlarım dahilinde yapmaya çalışıyorum. Süreklilik önemli aslında. Çünkü kendiniz yaptığınız zaman gerçekten lezzet farkını hemen anlayabiliyorsunuz.Ayrıca şunu da gördüm.Kendim evde yoğurt yapıp tükettikten sonra hazır yoğurtların bana gaz problemi yarattığını da gördüm.Gebze civarlarından haftada bir defa çiftlikten sütümüz geliyor ve bende bunu alışkanlık haline getirdim.Kendi kendime pratik bir şekilde denediğim sizlerle paylaştığım diğer tariflere ulaşmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yoğurt yapmak çok basit

1-Sütü kaynat

2-Sütün ılık seviyeye gelmesini bekle

3-Sütü mutlaka cam kaba boşalt

4-Serçe parmağını süte batır dayanıyorsa parmağın ılıklığa tamamdır.

5-Sütün kaç litreyse o kadar tatlı kaşığı yoğurt koy,  karıştırma bile

6-En son ağzı açık olarak fırının içine koy.Kapat kapağını  4 saat sonra yoğurdun hazır.

Evet evet bildiğin fırının içine koy. Bırak orada beklesin. Öyle sarıp sarmalama bekleme derdi filan yok.Hem etrafta derli toplu gözüküyo…Fırının etrafındaki lastikler mayalanma sürecini gayet iyi yönetiyor merak etmeyin. Fırın kapağı bir saat sonrasında minik su damlacıklarıyla doluyor. Ben akşam 20:00 civarı koyuyorum ve 24:00 te hemen çıkarıp buzdolabına koyuyorum. Tabii  sabaha kadar açılmayan buzdolabında yoğurdun kıvamı on numara oluyor. Afiyet olsun…

Dip not:Bu minik fırın ayrıntısını bana öğreten  Sevgili Didem Hanım’a buradan teşekkürlerimi iletiyorum.Sayesinde hep yoğurt yapmak istiyorum 🙂

20131211-231514.jpg


 1. Özlem

  26 Aralık

  aa süpermiş bu!:) Fırına ağzını kapatmadan koyuyorsun öyle mi? ve fırın önceden ısıtılmış değildir sanırım:D Teşekkürler, çok güzel fikir fırına koymak:)

  • Esra Oruç

   28 Aralık

   hiç ısıtmana gerek yok aynen hem temiz yerde kaplamıyor gayet pratik:)

 2. Çağla

  7 Ocak

  Merhaba Esra ablacım,
  Ben de zaman zaman yogurdumu yapıyorum Kıbrısta taze sut bulursam tabı.İlk mayayı Activia ile yapınca çooook guzel oluyor.Tavsıye ederım ben de annemden ogrendım.
  Sevgıler:D

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.