OKUYORSUNUZ...

TRAFİKTE ÇOCUK GÜVENLİĞİ VE OTO KOLTUK KULLANIMI...

TRAFİKTE ÇOCUK GÜVENLİĞİ VE OTO KOLTUK KULLANIMI

çocuk güvenliği

Anneysen.com daveti ve Besafe Türkiye işbirliği ile “Trafikte Çocuk Güvenliğinin Önemi ve Oto Koltuk Kullanımının Zorunluluğu” adlı sunum için Happy Nest‘te bir araya geldik.Sunumun ilk bölümünde Besafe Türkiye Genel Müdürü Kasım Bey geçmişten günümüze oto koltuğunun gelişimi ,değişimi,güvenlik testleri,ergonomisi hakkında bilgiler verdi.

anneysen besafe toplantı

1800’lü yıllarda ilk emniyet kemerinin tasarlanması ile birlikte dünyada 1955 yılında araç içi standart ekipman olarak kullanılması başladı.Türkiye’de yasal zorunluluk olarak gelmesi 1986’da başlayıp 1992’lere kadar uzanan bir süreci buldu.

Çocuk güvenlik koltuklarının temeli ise 1930’lara dayanıyor.Gelişimi,patent süresi,yasal zorunlulukları derken bugün en değerli varlıklarımızın hayatını koruyan,kurtaran bir araç içi zorunluluk haline ulaştı.Peki standartlar nelerdir?Bir göz atalım…

Genel Standartlar

Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda;ağırlıklarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması yasal bir zorunluluktur!

Uluslararası standartlara göre;yaş, boy, kilo ve aracın cinsi gibi birçok faktöre bağlı olarak 3 grupta sınıflandırılmaktadır.
1.Grup 0 (0-12 kg, 0-1 yaş)
2.Grup 1 (9-18 kg, 8 ay-4 yaş)
3.Grup 2-3 (15-36 kg, 4-12 yaş)
Bunun yanında, ara sınıflar da üretmektedir.Bunların bir çoğu gerekli güvenlik standartları ve konforundan uzaktırlar.Örneğin;9-36 kg kapsayan koltuklar…

Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu güvenliktir.En güvenli oto koltuğu;0-4 yaş arası ISOfix sistemine sahip arka yönelimli koltuklar olmalıdır.

Kaza anında meydana gelen sarsıntıların şiddetini azaltan strafor (EPS Köpük)bulunmalıdır!

Sıradan oto koltuklarında ise, sünger bulunmakta,koruma sağlamayacağı için kaza anında çarpma, daha şiddetli hissedilmektedir.

Trafik kazalarının %20’sinin yan taraftan olduğu düşünüldüğünde,yan koruma sistemleri de bulunmalıdır!

Yan korumaların;yandan bakıldığında, yüzünün dörtte üçünü kapatması gerekmektedir!

Hammadde olarak;basınca karşı esneyebilen, sert bir plastik olan “polipropilen” kullanılmaktadır!Darbelere karşı dayanıklıdır ve kolay çatlama ve kırılma yapmaz.

Döşeme ve kemer takımlarında;dokuma ve vinil kullanılmaktadır!Yetişkinlerin kullandığı emniyet kemerlerine benzer şekilde güçlü olmalıdır.

Kumaşı;yanıcılık testlerinde geçmekte ve yıkanabilir özelliği bulundurmaktadır!

Yıkama sadece sabun ve su ile olmalıdır!

Standartlarını gösteren etiketler olmalı!

Avrupa standartları ECE R44,size gibi çarpışma testleri,

İç kaplama,terletmeyecek ve hava sirkülasyon sağlayacak malzemeden yapılmalı!

Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı!

(Grup 0 ve Grup 1 için..)

Ekstra boyun korumalığı olmasına dikkat edilmelidir!

Tek hareketle oturma ve uzanma konumu ayarı bulunması gerekli!

Mutlaka aracınızın sabit emniyet kemerleri veya ISOfix sistemiyle araca bağlanmalı!

Omuz askıları omuz seviyesinin altında ve/veya çok da üstünde olmamalı!

Çocuğun başı koltuk seviyesinin üzerine çıkmamalı!

Kullanma kılavuzu bulunmalıdır!

Sonuç

Koltuk kullanmama veya kullanımında yapılan hatalar trafik kazalarında ;yaralanma ve ölümlere yol açmakta.

Koltuk kullanımı;bir yaşam tarzı,bir güvenlik ürünü,Kullanımı yasal zorunluluktur!

En güvenli yer her zaman arka koltuktur.

12 yaşına kadar mutlaka arka koltukta oturmalıdırlar

Oturma yüksekliği 74 cm,boyu yaklaşık 145 cm,vücut ağırlığı 36 kg oluncaya kadar çocuk oto koltukları kullanmalıdırlar.

Uygulama;taksi, dolmuş, servis gibi şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçları kapsamaktadır.

Sunumun ikinci bölümü ise İstanbul Trafik denetleme Şube Müdürlüğü’nden Mehmet Candan’a aitti.Mehmet Bey uzun yıllardır eğitim verdiğini ancak ilk defa böyle bir anne topluluğu ile bilgilerini paylaştığını sözlerine ekleyerek başladı.Pek tabii ki ülkemizde ne yazık ki bırakın arka koltukta bebek koltuğu bulunması,araç içinde ön koltukta kemersiz çocuk taşıyan bir çok aile ile karşılaştığını dile getirdi.Ve bu davranışın sosyokültürel veya sosyoekonomik olarakta hiç bir ayrım gözetmeksizin maalesef bir çok ailede olduğunu iletti.Burada bir parantez açmak isterim anaokulunda çalışırken çocuklarını okula götürüp getirirken koca koca pahalı jeeplerin içinde çocuklarını ön koltuğa oturtan pek çok aileyi bende gördüm maalesef!Bu gibi eğitimler,yazılı basın,görsel medya ile toplumda farkındalığı arttırıp dikkat çekebilir ve aileleri bilinçlendirebilirsek ne mutlu bizlere diyorum ve kazasız sağlıklı günler diliyorum.


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.