OKUYORSUNUZ...

OMO İLE “KİRLENMEK GÜZELDİR”

OMO İLE “KİRLENMEK GÜZELDİR”

Geçen hafta sonu Salt Galata’da OMO’nun ev sahipliğinde “Kirlenmek güzeldir” sloganını konuşalım bir de çocuklarımızı hayata hazırlarken anne baba olarak neler yapalım diye sohbet etmek için Prof.Dr Yankı Yazgan ve ünlü sanatçı Demet Akbağ ve Aktif Yaşam Derneği kurucu üyelerinden Mehmet Ali Çalışkan ile birlikte bilgi ve paylaşım dolu bir zaman geçirdik.
Prof Dr Yankı Yazgan çocukların öğrenme süreçlerinde kendileri deneyimleyerek öğrenen çocukların kendini tanıma, empati, iletişim becerileri,hedef belirleme,motivasyon,geleceği planlama,sorun çözme,öfke stres yönetimi gibi konularda daha başarılı olacağını vurguladı.

yankı yazgan

Aktif Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Ali Çalışkan ise çocuk yaşlardan itibaren başlayan hareketsizliğin yaparak-deneyimleyerek öğrenme modelinin önünde bir engel teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Oyun ise çocukların gelişiminin en büyük diğer parçası.Çocuk oyun oynarken farklı düşünmeyi, karar vermeyi, paylaşmayı, sosyalleşmeyi, problem çözmeyi ve daha pek çok şeyi öğrenir. Çocukların hareket etmemesi oyun oynamadıklarını, dünyayı keşfetmek için çaba sarf etmediklerini gösteriyor ki bu hem deneyimleyerek öğrenme hem de zihinsel gelişim fırsatlarını kaçırdıkları anlamına geliyor.”

Sanatçı Demet Akbağ ise kendi oğlunu büyütürken, aynı çocukluğunda yaşadığı gibi oyun oynayarak öğrenmesi için bir çok konuda serbest bıraktığını ve bugünkü Demet Akbağ olmasında bir çok katkısı olan çocukluğuna teşekkür ederek konuşmasını ve anılarını bitirdi.

demet akbağ

 

Toplantıdan ayrılırken tüm anne babalar olarak;çocuklarımızı büyütürken onları özgür bırakabilmek,kendi çocukluğumuzdaki şartlar gibi büyütebilmek,teknolojiyi kullanan çocuklar olarak onları teknolojinin esiri etmeden insani değerler ve temel yetkinlikler açısından zengin olarak büyütebilmek ve pek tabii ki oyun oynayarak,yaşayarak öğrenebilecekleri umutlarımızla evlerimizin yolunu tuttuk.

latigul


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.