NESTLE BESLENEBİLİRİM 1

Geçen hafta Anneysen.com ve  Nestle’nin davetlisi olarak EKS Mutfak Akademisinde anneler buluştu. Nestle yöneticileri bizlerle öyle değerli bilgiler paylaştı ki bunları yazı dizisi haline getirmeye karar verdim. Önümüzdeki günlerde takipte kalarak “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme” ile ilgili bir çok konuda faydalı tüyolar öğrenebilirsiniz. Ve işte başlıyoruz 🙂

Herkes

 

Nestlé, Beslenebilirim projesiyle yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda binlerce çocuğun farkındalığını geliştiriyor
Nestlé’nin, Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde hayata geçirdiği Beslenebilirim projesi, 2012 – 2013 eğitim-öğretim yılındaki başarılı uygulamalarının ardından, 2013-2014 uygulamalarıyla da devam ediyor. Her iki dönemde Türkiye genelinde 13 ilde, 50 okulda, yaklaşık 17 bin üçüncü sınıf öğrencisine, 34 bin veliye ve 460 öğretmene ulaşıldı. Bağımsız olarak yürütülen etki araştırma çalışmalarına göre, öğrencilerin bilgi düzeyinde % 15 artış yaşandı.
Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 68 ülkede uyguladığı “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” programı çerçevesinde, Türkiye’de de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde Beslenebilirim projesini yürütüyor. Nestlé, Beslenebilirim projesiyle ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştirmeyi amaçlıyor.

infografia_nestle_healthykids_TR_2
Geçtiğimiz yıl yola koyulan projede, 2013-2014 uygulamaları eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başladı. Proje, bu dönemde, Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 50 okulda uygulanıyor. Geliştirilen eğitim programıyla, öğrenciler Beden Eğitimi ve Hayat Bilgisi derslerinde, toplam 20 saatlik eğitim süresince, eğlenceli etkinlikler, oyunlar ve öyküler aracılığıyla yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularını işliyorlar.
Çocuklar eğlenerek öğreniyor
Beslenebilirim program içerikleri; Hacettepe Üniversitesi, Medipol Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından Hayat Bilgisi ile Beden Eğitimi derslerini destekleyecek şekilde, özel olarak hazırlandı.

Programın içeriği Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Meltem ERİNÇMEN KÂNOĞLU tarafından öyküleştirildi. Yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, kişisel hijyen ve besin sağlığı konularını ele alan ve devamlılığı olan 10 öykü, öğrencilerin bu konuları ilgiyle takip etmeleri için özel olarak geliştirildi. Programın çizgi karakterlerinin de yer aldığı öyküler, çocuklara eğlenerek öğrenme fırsatı sunuyor. Öykülerin sonunda yer alan bulmaca, boşluk doldurma ve oyun gibi etkinlikler, çocukların öğrendiklerini pekiştirmesini sağlıyor.
Beslenebilirim projesi, 2012-2013 eğitim öğretim yılında, öğrencilerin bilinç düzeyini yüzde 15 artırdı
Beslenebilirim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Konya, Ordu ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde toplam 50 okulda uygulandı. Proje uygulamalarına yaklaşık 9 bin üçüncü sınıf öğrencisi ve 231 öğretmen katıldı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde devam eden uygulamalar da eklendiğinde, toplam 13 ilde 17 bin üçüncü sınıf öğrencisine, 34 bin veliye ve 460 öğretmene ulaşıldı.
Hedef gruplara yönelik uygulamaların başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle bağımsız bir araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde %15 puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Aynı araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde %16,2, velilerin bilgi düzeyinde ise %9 oranında artış gerçekleşti. 2013- 2014 eğitim öğretim yılında ise bilgi düzeyinin yanında çocukların beslenme ve iyi yaşam alışkanlıklarındaki değişimi gözlemlemek üzere davranışa yönelik ölçümleme eklendi.
Dünya genelinde 7 milyona yakın çocuk bilinçlendi
Dünya genelinde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, yetersiz beslenme ve obezite eş zamanlı iki sorun olarak öne çıkıyor. Beslenme ile ilgili sorunlar okul çağı çocuklarında giderek artış gösteriyor.
Bu çocuklar, zekâ ve vücut gelişimi açısından yaşıtlarından geri kalarak, tüm hayatlarını etkileyebilecek ciddi hastalıklara yakalanıyor. Nestlé bu küresel sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla dünyada 68 ülkede, 261 kuruluşla ortaklaşa “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” isimli küresel programı yürütüyor. Bu program ile dünya genelinde 6,9 milyon çocuğu yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularında bilinçlendiriyor. Beslenebilirim projesi de bu programın bir parçası olarak Türkiye’de 2012 yılından beri yürütülmektedir.

 


RELATED POST

  1. […] Nestle beslenebilirim yazı dizimiz devam ediyor […]

  2. […] Hafta sonlarında ailecek haftalık yemek planını yapın, aile bireylerine hafta boyunca yemek isteyecekleri yemekleri sorun. Çocuklar, kendileri tercih yaptıklarında yemekler ile daha iyi […]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.