OKUYORSUNUZ...

KUNDALİNİ YOGA VE MEDİTASYON’U NEDİR?

KUNDALİNİ YOGA VE MEDİTASYON’U NEDİR?

 

5000 yıllık Kundalini Yoga tekniği Yogi Bhajan tarafından 1969’de Hindistan’dan Amerika’ya getirilmiştir. Kundalini Yoga ve Meditasyon uygulaması belli bir tekniği izleyen set ve kriyalardan oluşmuştur. Günümüzün en hızlı zihin, beden, ruhsal transfarmosyonunu sağlayan, herkesin yapabileceği bir teknik yogadır. Otonom sinir sistemi ve glandular salgı bezleri üzerine yoğun ve etkin olarak çalışır. Enerji kanallarımız olan meridyenler üzerindeki var olan blokaj ve tıkanıkların serbest kalarak organ sağlığını sağlar. Vücut sistemleri üzerinde bütün olarak çalışan Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği şifa, dönüşüm ve farkındalık yogasıdır.

 

Yoganın anlamı birleşme demektir. Kundalini Yoga, kundalini shakti  enerjisi ile saf bilincin birleşmesi anlamına gelir. Omurga kanalından ilerleyerek tepe chakraya ulaşan shakti enerjisi, kişiyi şuura ve farkındalığa açar. Kundalini Yoga potansiyel kişisel gücümüzü ortaya cıkarır. Sınırlarımızı aşmamızı, illizyonları kaldırmamızı hızlı bir biçimde ile bilinçaltının kalıplarını kırarak bizi yeni bilinç seviyesine getirir. Bu mucizevi bir yaşam değiştiren deneyim olabilecegi gibi, bilinçaltının küçük parçalar şeklinde bilincin farkındalığına getirdiği yavaş bir süreç de olabilir.

 

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği 7’den 77’ye herkesin uygulayabileceği,

 

• Asanalar ( belli zaman diliminde nefesin kontrolu ile uygulanılan hareketler )

• Vücut Kilitleri ( vücut kilitleri shakti enerjisinin beden içindeki hareketini kontrol eder )

• Meditasyon (sesli ve sessiz – mantra ve gong, el mudralarının kullanılması )

• Pranayam ( asanalar içinde özellikle ateş nefesi ve diğer nefes teknikleri ) içerir.

 

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği bütünü içeren calışmasıyla vücutta bulunan

 

• Bağışıklık, sindirim, üreme, sinir, dolaşım, kas sistemleri, solunum yolu, omurga ve lenf bezlerinin düzenli calışmasını sağlayarak hastalıklara karşı denge getirir

• Meridyenler ve organlar üzerinde bloke olmuş enerjilerin serbest kalmasını sağlar.

 

Uygulanan ateş nefesi ile zihin, beden, ruh bütünsel dengelenmeyi sağlarken bireyin derin transformasyonuna ve şifalanmaya açar. Kundalini Yoga ve Meditasyon zihnin ötesine geçmemizi sınırlamalarımızı, limitlerimizi kırarak, bilinenden bilinmeyene, yaşamın yolculuğunda ÖZ benliğimizin farkındalığına getirir. Kundalini yoga tüm yaşamların, çağların bilgeliğini taşır. O Mutlak Tek olan gerçekliği, ruhun neşesi, çoşkunluğunu taşıyarak bize sağlık, huzur ve mutluluk verir.

 

Zuhal Özyurt ( Adarshpal Kaur )

 


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.