OKUYORSUNUZ...

Kadınların Yeni Problemi: Sanal Taciz

Kadınların Yeni Problemi: Sanal Taciz

Violence on woman

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü kapsamında #kadinasiddetehayir dedik.Ama dünyanın neresinde olursanız olun ne yazık ki kadın hakları, dünya döndükçe savunmak zorunda olacağımız bir mesele olarak devam edecek gibi gözüküyor.Şiddet,taciz sanal ortamda da olsa hız kesmeden devam ediyor.Aslında ben ülkemizde kız çocuklarının okula gitmesi gerektiği kampanyalarını desteklesem de;gönlümden geçen erkek çocuklarının mutlaka eğitim alması,okur yazarlık oranının yükseltilmesinden yana.Kim bilir belki böyle bir sosyal sorumluluk projesi geliştirebilirim.

Sanal Taciz

Sosyal medya ile ilgili iş yapmaya başladığım ilk günden beri maalesef bu şikayetlerimi bol bol yazmıştım.Aşağıda okuyacağınız Avukat Tamer Kulaçoğlu tarafından kaleme alınan bu yazı mailime düştüğünde bir kez daha sizlerle paylaşmak istedim.Ne yazıkki yalnızca sarı saçlı olduğunuz için bile sizi taciz edebileceğini ya da rahatsız edebileceğini zanneden kullanıcılar mevcut internette.Daha önceki yazımda biraz serzenişte bulunmuştum bu konuda.Aşağıda ekleyeceğim fotoğraflar bir çok sosyal medya hesabımdan bana gelen mesajlar.Gençler üzgünüm lütfen öğrenin ve teknolojiyi iyi niyet ile kullanın.Karşınızda hiç tanımadığınız bir insana mesaj atabileceğinizi düşünüyorsanız böyle ulu orta isminizin görünmesi de kaçınılmaz son oluyor.Yani ne ekerseniz onu biçeceksiniz.Aslında bu profillerinde pek gerçek olduğunu düşünmüyorum ama.
Günümüzde teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken yeni bir taciz yönteminin de oluşmasına neden oluyor. Hayatın her alanında sözlü ve dokunsal tacize uğrayan kadınların yeni problemi: siber taciz!

Cinsel tacizler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki, gündelik hayatta sık sık karşılan olayların başında geliyor. Ülke gündemine dahi oturan taciz vakalarının artması karşısında, sanılanın aksine mağdur ve mağdur yakınlarının hukuki haklarına dikkat çekildi. Cinsel taciz suçunu, sadece fiziksel taciz temelli olarak algılamanın doğru olmayacağını vurgulayan Av.Tamer Kulaçoğlu, olayın gerçekleşme şekline göre, sözlü yazılı ya da elektronik ortamda gönderilen mesajlarında mahkemelerce cinsel taciz içerikli olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Kulaçoğlu Hukuk Bürosu’nun Kurucusu Avukat Tamer Kulaçoğlu; Türk Ceza Kanunu’nda taciz suçları işleyenlerin ceza alabileceğini belirterek, cinsel taciz suçunun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 105. maddesinde düzenlendiğini, bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilebileceğini, fiilin çocuğa karşı işlenmesi halinde ise altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceğini söyledi.

Seni Öpebilir miyim? Ya da merhaba tanışabilir miyiz? Demek Bile Cinsel Taciz Suçu…
Avukat Tamer Kulaçoğlu; Yargıtay’ın bazı eylemleri suç kabul eden önemli kararları olduğunu belirterek;
Yolda yürürken ıslık çalmak, eliyle gel işareti yapmak ve takip etmek,
Cinsel organ göstermek,
Cinsel ilişkiye girmek istediğini telefonla, mesajla veya doğrudan söylemek
“Seni öpebilir miyim?” demek,
“Haydi birlikte kaçalım” demek,
Arkadaş olmak istediğini söylemek,
“Hepsi senin mi?” şeklinde laf atmak,
Telefonla arayarak, karşı tarafın sesini dinlemek ve ayrıca öpücük atmak,
“Merhaba, tanışabilir miyiz?” şeklinde mesaj atmak
Şeklindeki davranışları cinsel taciz suçu olarak nitelendirebildiğini, örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğunu söyledi.

Yüksek Mahkeme kararında, yasa gerekçesinde cinsel tacizin, “Kişinin vücut dokunulmazlığının ihlali niteliği taşımayan cinsel davranışlarla gerçekleştirilebilen, cinsel yönden ahlak temizliğine aykırı olarak mağdurun rahatsız edilmesi” olarak tanımlandığını belirterek “her olayın kendine özgü şartlarına göre neyin cinsel taciz olup olmayacağının değerlendirmesini mahkemenin yapması gerektiğini” söyleyerek kararı yerel mahkemeye bırakmıştır.

Cinsel Tacize Uğrandığında Şikâyetçi Olmak Şart…
Kulaçoğlu yaptığı değerlendirmede cinsel tacize uğrayanların bunu afişe etmeyerek ya da bilinmesini istemeyerek hukuki haklarını kullanmadıklarını-belirterek, TCK’nın bu konuda yaptırımları olduğunu vurguladı. Kulaçoğlu: “Somut örneklerle açıklamak gerekirse, laf atmak, cinsel bölgelerini göstermek, mesaj yollamak, cinsel bölgelerinin fotoğraflarını yollamak, cinsel ilişki teklif etmek gibi fiiller marifetiyle kişinin rahatsız edilmesi cinsel taciz suçu. Ancak cinsel taciz suçunun soruşturulması ve kovuşturulmasının mağdurun şikâyetine bağlı. Dolayısıyla mağdur failden şikâyetçi olmadığı takdirde, fail hakkında bu suçtan dolayı herhangi bir işlem yapılmaz. Bir diğer önemli husus da şikâyetin bizzat mağdur veya vekili tarafından yapılması. Şikâyet kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğundan, üçüncü bir kişinin başvurusu failin cezalandırılmasına yetmeyecektir. Ancak mağdur küçük ise onun yerine kanuni temsilcisi de şikâyet hakkını kullanabilir” dedi.

Av. Kulaçoğlu “Cinsel Tacize Karşı Savunmasız Değilsiniz”
Kulaçoğlu, cinsel tacizlere uğrayan mağdurların asla kendilerine yapılan bu tür hareketlere katlanılmak zorunda olmadığını belirterek sözlerini şöyle noktaladı: Bu tür davranışlara maruz kalan mağdurların derhal gerekli başvurularını süresi içinde yapılması yoluyla hem faillerin cezalandırılması sağlanabilir hem de bu davranışlara daha fazla maruz kalınması önlenebilir.”

 


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.