OKUYORSUNUZ...

HALLOWEEN CADILAR BAYRAMI NEDİR DİYENLERDEN MİSİNİ...

HALLOWEEN CADILAR BAYRAMI NEDİR DİYENLERDEN MİSİNİZ?

halloween 2015

Her yıl 31 Ekim tarihinde genellikle Amerika’dan sonra bir çok batı ülkesinin de kutlamaya başladığı,günümüzde çocukların değişik kostümler giyerek kapı kapı ,”şaka mı şeker mi?” diye komşularını gezdiği bir eğlence aslında.Kökeni nereden derseniz aşağıda Wikipedia tanımını okuyabilirsiniz.Aslında bir nevi yazın bitişi ve kışın başlangıcı esasına dayanan bir hasat mevsimi kutlaması anlamına geliyor bu kutlamalar.

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı’nın kökeni antik Britanya’da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali’dir.Keltler 1 Kasım’ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır.Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu. Bu günde ayrıca ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti.

Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona’yı Samhain ile birleştirdiler.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Ortaçağın sonlarında seküler kutlamalar ile Hıristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa’daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya’da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti.

Amerika’ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı.Bununla birlikte 1800’lü yıllarda, Cadılar Bayramı’ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya’dan Amerika’ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar bayramı ABD’deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.

Peki ben niye bunları yazdım?Dün gece aile arasında kutladığımız Cadılar Bayramı fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımdan paylaştıktan sonra beni takip etmeyi bırakan çok fazla sayıda takipçim olduğu için bu yazıyı yazmak istedim.Sanırım böyle bir kutlama yapmamdan rahatsız oldular.
Ben Cadılar Bayramı kutlayarak büyümedim.Normal standartlarda bir Türk ailesi ferdi olarak büyüdüm.Ancak eşimin ailesinde yabancı kökenli aile fertleri olduğu için zaman zaman bu kutlamalara katıldım,eğlendim,yedim,içtim.Ne eşim ne eşimin ailesi bana geleceksin katılacaksın demedi.Kendim istersem vaktim uygunsa gittim katıldım değilse gidemedim.Her toplumda olduğu gibi, her dönemde olduğu gibi insanların zaman zaman eğlenceye ve motivasyona ihtiyacı vardır.Fakat Türkiye nedense toplum olarak acıdan beslenen,başkalarının mutsuzluklarından kendine mutluluk çıkarmaya çalışan,hoşgörüsüz ve kendinden olmayanların inançlarına,gelenek ve göreneklerine saygı göstermeyen bireyler olup çıktı.
Dün akşam #halloween etiketi ile biraz sosyal medyaya baktım ve bir çok büyük şehirde cadılar bayramı kutlamaları yapıldığını gördüm.Eski bir okul öncesi yöneticisi olarak bazı anaokulları ve özel eğitim kurumlarında da bu günün özel olarak kutlandığını biliyorum.Mutlaka anadili gibi bir lisan öğrensin diye özel okullara yazdırdığımız çocukların konuşmasını istediğimiz dillerin geleneklerini öğrenmesi bu kadar kötü ve bu kadar önemli mi?Bu ülkede başka hiç mi sorunumuz yok.Misal bugün tekrarlanan seçimimiz varken,bu seçimin Türkiye’ye ekonomik olarak ne kadar zarar verdiği,sürekli birleştirilen tatiller dolayısı ile ne eğitim dünyası, ne iş dünyası gerekli istikrarları sağlayamıyorken bizim üzerinde konuşmamız gereken en önemli konumuz cadılar bayramı kutlayanları unfollow etmek olsun varsın!!!Ne diyeyim yani şimdi

Birde sizlere bizim ailecek kutladığımız bugünün perde arkasını anlatmak istiyorum.En az bir gün önceden hazırlanmaya başlanan korkunç figürlü kurabiyeler,pastalar,benim her yıl en büyük favorim olan kabak şeklindeki peynir topum(cheese ball),çocukların takım oyunu halinde oynayacağı oyunların hazırlanması(renkli makarnaların içinden gözü kapalı örümcek bulma mesela:),onları hediyelere götürecek soruların hazırlandığı yarışmaların düzenlenmesi,evin süslenmesi,o gün her şeyin ama her şeyin çok korkunç olması sizi bu kadar mı çok korkutuyor anlayamıyorum sevgili yurdum insanı.

Bir de şöyle düşünün lütfen.Biz ülke olarak gerçekten neyi kutluyoruz?İki tane dini bayramımız ve tüm acılı savaşlar sonrası kazanılan Cumhuriyet sayesinde büyük önder Atatürk’ün bu ülkede gençlere,çocuklara armağan ettiği bayramlar harici biz neyi kutluyoruz sizce?Özellikle bu topraklar üzerinde yaşayan rengarenk yelpazedeki insanların tüm özel günlerine saygı duymak, yeni gelen yılı neşe ile kutlamak,bahar geldi diye ateşler yakıp üzerinden atlamak bu kadar kötü değil dostlar inanın bu kadar kötü değil.Hayat rengarenk çok daha güzel emin olun.Sağlıcakla kalın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.