OKUYORSUNUZ...

Çocukların Diş Sağlığı İle İlgili Annelerin Doğru ...

Çocukların Diş Sağlığı İle İlgili Annelerin Doğru Bildiği Yanlışlar

 

Çocuklarımıza, eğlenceli bir dünya içinde diş sağlığı bilincini aşılamak hedefiyle 2012 yılında Dentgroup Kids’ı kuran Pedodonti Uzmanı Neşve Kayabaşoğlu ile çocukların ağız ve diş sağlığı üzerine konuştuk. Neşve Hanım doğru bildiğimiz yanlışları saydıkça kendisini hayretle dinledik. Meğer ne çok doğru bildiğimiz yanlış varmış. Sayesinde çok değerli bilgiler edindik. Çok teşekkür ederiz 🙂

1. Anne sütüyle besliyorum, dişleri neden çürüsün ki?
Sütün çoçuğunuzun gelişimi için son derece yararlı bir besin olduğu doğru. Bu noktada bilinmesi gereken, anne sütünün %8, normal inek sütünün ise %4 şeker içeriğidir. İçeriklerindeki şekerden dolayı, dişler çıktıktan sonra gece uyku öncesinde veya sırasında verilen süt yaygın ve hızlı gelişen çürüklere sebep olmaktadır. Gün içinde içilen süt bu denli çürüklere sebep olmaz, çünkü ağızda gün boyu salınan tükürük çürük oluşumunu engelemek için var gücüyle çalışır. Uyku sırasında ise tükürük akışı olmaz ve dişin yüzeyiyle 12 saat boyunca temasta olan süt, dişleri çürütmeye başlar. Siz, siz olun 1 yaşından sonra gece yatarken bebeğinizin biberonuna süt yerine su koyun.

2. Çocuğumun dişleri çıkmadı ki ağzını temizleyim.
Çoğu anne baba, dişleri çıkmadan çocuklarının diş ve ağız sağlığına önem vermeleri gerektiğini düşünmüyorlar. Ancak, öncelikle anne sütüyle, sonraki aylarda mama, meyve/sebze püresi ve sularıyla beslenen çocukların, dişleri çıkmamış dahi olsa, günde 2 kez diş etleri ıslak bir bezle temizlenmeli.

3. En doğrusu, meyveleri küçük parçalara bölerek vermek.
Katı meyvelerin ısırılarak yenmesi çocukların diş ve ağız sağlığı açısından hayli önemli. Çoğu ebeveyn çocuklarının boğazına kaçabileceği endişesi ile meyveleri küçük parçalara ayırarak veriyor. Oysa, katı meyvelerin ısırılarak yenmesi, çocukların çiğneme fonksiyonlarını geliştirmesi hem de dış yüzeylerini temizlemesi açısından büyük önem taşıyor. Bugün, üç yaşına gelmesine rağmen çiğnemeyi bilmeyen çocuklar var. Çocuklar besinleri çiğneyerek yemediğinde ağız içinde yeterince tükürük salgılanmıyor. Bu da çürük oluşumunu hızlandırıyor. Dolaysıyla, anne babaların katı meyve ve sebzeleri çocuklarına bütün halde vermeye özen göstermeleri gerekiyor.

4. Koskoca çocuk oldu, dişlerini kendi fırçalamalı!
Tabii ki çocuklarınız erken yaşlardan dil ve ağız sağlıklarını korumayı öğrenmeli ve doğru alışkanlıklar edinmeliler ancak, çocuklarınızın ince motor hareketleri 6 yaşından önce gelişmez. Bu nedenle de bu yaşa kadar çocukların dişlerini fırçalamak anne ve babanın görevidir. Keza, 6 yaşında süt dişlerinin en arkasında ilk kalıcı dişler çıkar. Bu dişler, yetişkinlerin 20 yaş dişleri kadar geride çıkar ve bir çoçuktan bu dişleri gerektiği gibi temizlemesini beklemek büyük haksızlık olur. Ve, bir diğer önemli dönem de azı dişlerinin değişmeye başladığı 9 yaştır. Bu dönemde, çocukların dişlerinin hepsi ayrı boyda ve ayrı yönde olurlar. Bu durumda da çocukların etkili bir fırçalama yapması beklenemez. Kısacası, çocukların 9 yaşına kadar dişlerinin fırçalanması ve 12 yaşına kadar oluşan çürüklerin sorumluluğu ebeveynlere aittir.

5. Evladım, dişlerini sallama, yamuk çıkar!
Çocuklarınızı, dişleri sallanmaya basladığında, ”sallama, dişlerin yamuk çıkar, kanatırsın vb.” gibi söylemlerle korkutursanız, çocuğunuz sallanan dişleriyle yemek yemeyi veya bu dişleri fırçalamayı reddetmeye başlar. Bu yaklaşım ile her dişin çıkması aile ve çocuk için bir trajediye dönüşür ve dişi çıkarmak pedodontistlere düşer. Bu travma da çocukların, daha ileri dönemlerde pedodontiste ziyaretleri konusunda korku geliştirmelerine yol acabilir.
Çocuklarınızın dişleri sallanmaya başladığında, aksine onları sallamaları için motive edin ve bu sürecin onun büyüdüğüne dair bir kanıt olduğunu, düşen dişler yerine çok daha sağlıklı dişlerin geleceğini söyleyin.

6. Biz çocuğumuza çikolata, şeker yedirmiyoruz, o yüzden dişleri çürümez.
Keşke herşey bu kadar kolay olsaydı. Maalesef, çikolata, şeker vb gıdaları tüketmeyen çocuklarda da çürüğe rastlanır. Sanılanın aksine diş yüzeyine yapışan her şey çürük yapar. Karbonhidrat (ekmek, makarna gibi), süt (laktoz) vb içecekler, hepsi diş çürüğüne neden olabilir. Rafineri besinlerin artmasıyla besinlerdeki şeker oranları da yıllar içinde çok arttı. Bu da çocuklarda çürükten korunmayı zorlaştırdı. Önemli olan, besinlerin diş yüzeyinde tutulmalarını minimuma indirmektir. Çocuğunuzun dişlerini günde 2 kez 2 dakika fırçalamak, ara öğünlerden sonra ağızlarını suyla çalkalamak çürüğü engelleme konusunda yardımcı olacaktır.

7. Bir öpücükten bakteri mi bulaşırmış.
Anne ve babaların sıkça yaptığı bir hata da bebeklerini dudaklarından öpmek. Yetişkinlerin ağızlarındaki bir çürük başlangıcı veya ufak ta olsa bir diş eti rahatsızlığı öpüşme sonrasında çocuklara bakteri geçmesine neden olabiliyor. Çürük dişler veya rahatsız dişetleri yüzeylerinde milyonlarca bakteri barındırır. Diğer göz ardı edilen ancak önemsenmesi gereken alışkanlıklar ise, annenin yere düşen emziği önce kendi ağzında temizleyip sonra çocuğuna vermesi veya, mamanın sıcaklığını anlamak için önce kaşıkla kendi tadına bakması daha sonra da çocuğunu aynı kaşıkla beslemesi.

8. Antibiyotikler yüzünden çocuğumun dişleri sağlıksız.
Dişlerde renkleşme ve yapısal bozukluklara sebep olan tetrasikli grubu antibiyotiklerin çocuklarda ve hamilelerde kullanımı seneler önce yasaklanmasına rağmen efsanesi hala devam ediyor. Bilinenin aksine, antibiyotikler diş çürüğü yapmazlar. Sağlıksız dişlerin sebebi aslen, antibiyotik kullanımına neden olan hastalıklardır. Örneğin, yüksek ateş kandaki calsin ve fosfat düzeylerinde bozulmalara, bu da diş sağlığında ve gelişiminde bazı sıkıntılara yol açar.

9. Çocuğumun dişlerinde bir problem yok ki diş hekimine götüreyim.
Aslında, yapılacak en önemli şey, çocuğun dişlerinde herhangi bir sorun olmadan pedodontist ile tanışmasını sağlamaktır. Aksi takdirde, kliniğe ağrıyla gelen bir çocuğa hayatında ilk kez gördüğü bir diş hekiminin hiç acıtmadan tedavi yapabileceğine inandırmak imkansız olacaktır.

10. Bak, dişlerini fırçalamazsan çürüyüp ağrı yapar, sonra da dişini çektirmek zorunda kalırız.
Dişlerini düzenli fırçalaması için çocuklarınızı asla, “Dişlerini fırçalamazsan çürür, ağrır, çekerler” gibi ifadelerle korkutmayın. Çünkü, çocuğunuz tüm bu uyarılara rağmen dişlerini fırçalamayabilir ve bunun sonucunda da dişleri çürüyebilir. Bu durumda, pedodontistin bu tedavinin ağrısız bir tedavi olacağına çocuğunuzu inandırması pek kolay olmayacaktır.

Ayrıca, cocuğunuz tedavi olurken asla, “Acıyor mu?, Hissediyor musun?” gibi kendi korkularınızı yansıtacak sorular sorup ona kaygılı gözlerle bakmayın. Bu çocuğunuzun tedaviye uyumunu bozacak, belki de tedavinin yarım kalmasına sebep olacaktır.


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.