OKUYORSUNUZ...

Çocukları Harekete Geçirin 5

Çocukları Harekete Geçirin 5

 

Farklı fiziksel deneyimler, çocuklarımızın sağlıklı gelişiminin oldukça önemli bir parçasıdır. Çocuklar  egzersiz yaparak, vücutlarını nasıl güvenle kontrol edeceklerini öğrenirler. Fiziksel aktivite, aynı zamanda özgüveni ve bağımsızlığı artırır, sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur. Küçüklerinizin hareket etmek için bolca fırsatı olduğundan emin olmanız önemlidir.

 

Fiziksel deneyim için zaman ve alan

 

Çocuklar, doğal hareket etme gereksinimlerini karşılamak için bolca zamana ve alana ihtiyaç duyar. Ancak maalesef kalabalık yollar ve sınırlı yaşam alanları, etrafta koşmayı ve dışarıda oynamayı gittikçe zorlaştırır.

 

Çocuğunuza, yaşadığınız ortama uygun oyunlar öğretin. Örneğin küçük dairelerde bile zıplamak için yere bir yatak serebilir veya oynamak için yumuşak toplar bulundurabilirsiniz. Anaokulu yaşındaki çocuklar zaten teneke kutudan cambaz ayaklıklarını, tavandan sarkıtılan tırmanma merdivenlerini veya kapı çerçevesine sabitlenmiş barfiks çubuklarını kullanabilir.

Kapınızın önündeki kaldırımda veya arka bahçedeki beton alanda hoplamayı ve zıplamayı içeren seksek gibi oyunlar idealdir. Peki daha küçük çocuklar için örneğin bir kuş gibi kanat çırpma, bir fil gibi ayaklarını hızla yere vurma veya bir kurbağa gibi hoplama gibi biraz “hayvan tarzı” hareket oyununa ne dersiniz? Bir çocuk hareketi yaparken, diğerleri onu taklit eder.

Küçük çocuklar için eğlenceli hareket oyunları

 

Küçük çocuklar, oyunun parçası olarak hareket etmeyi tercih ederler. Sürünmeyi, gizlenmeyi, hoplamayı, atmayı ve eğlenceli şarkılar ile basit hareketler içeren oyunları oynamayı severler.

 


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.