BEZ BIRAKMA

Çocuğumun gündüz bezini bırakması ama gece hala altına kaçırması normal mi?

 

2 yaşından sonra çocukların fizyolojik  gelişimi tuvalet alışkanlığını kazanmak için hazır olmaya başlar. 3-4 yaş civarında ise gece kuru kalmayı başarabilirler. Ancak tuvalet eğitiminde zorlama kesinlikle olmamalı ve çocuğunuzun hızı temel alınmalıdır.

Gece alt ıslatmanın nedenleri  genellikle üç başlık altında toplanabilir. Bunlar fizyolojik olarak hazır olmama, derin uyku ve duygusal nedenlerdir. Fizyolojik bir durum olup olmadığını doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Duygusal bir neden olup olmadığını ayırt etmek için en önemli kriter, bir süre kazanmış olduğu kuru kalkma davranışında gerileme olup olmadığıdır. Eğer gerileme olduysa çocuğun hayatında nelerin değiştiğine bakmak gerekir. Örneğin, yeni kardeşi olmuş ya da annesinin çalışma saatleri artmış çocuklarda gece alt ıslatmaya rastlanabilir. Bu noktada, çocuklarla başbaşa geçirilen zamanın kalitesi önem kazanmakta . Kısa da olsa düzenli olan ve kaliteli  dediğimiz, aklımızın sadece çocuğumuzda olduğu, iş yerinde, diğer kardeşte, mutfaktaki yemekte, Tv’deki dizide olmadığı anları arttırmakta yarar vardır. Örneğin, hergün 20 dakika akşam yemeğinden önce, odasında, yerde onun istediği oyuncaklarla, bir şey öğretmeye çalışmadan, fazla müdahale etmeden, onun dünyasına girebilirsiniz.

Çocuğun kuru kalmak için hazır olup olmadığını anlamak için arada sırada da olsa kuru kalkıp kalkmadığına dikkat etmemiz gerekir. Eğer zaman zaman kuru uyanıyorsa yapılacakları şöyle sıralayabiliriz;

•          Yatmadan önce sulu gıdalardan olabildiğince az vermek, mümkünse 2 saat önce sıvı alımının bırakılması

•          Yatmadan tuvaletini yapması için yönlendirmek

•          Geceleri genellikle saat kaçta altını ıslattığını belirleyip o saatlerde bir veya iki kere tuvalete kaldırmak ve bu esnada çocuğunuzun mutlaka uyanık durumda olması, kucak  ya da yarı uyur durumda götürmemek

•          Kuru kalktığında aferin demek, takdir etmek, ödüllendirmek

•          Haftalık bir çizelge hazırlayıp çocuğun kuru kalktığı günlere güneş çizmek ve hafta boyunca kendini değerlendirmesini sağlamak (ıslak kalktığı günlere herhangi bir şey çizmemek)

•          Ve en önemlisi kızmamak, bağırmamak, diğer çocuklarla karşılaştırmamak, başkalarına şikayet etmemek ve sabırlı olmak çocuğunuza destek olacaktır.

Uzman Psikolog

Aslı Benk Palomba


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.