ANNELİK VE EMZİRME SÜRECİ

Mother breastfeeding her baby
Annelik ve emzirme

Annelik ve emzirme

Ekim ayı başında kutlanan Emzirme Haftası ülkemizde gerek markaların gerekse annelerin verdiği destek ile farkındalığı yükseltmeye devam ediyor. Anne sütü yeni doğan bir bebek için en kıymetli besin kaynağı.Her anne bebeğini kucağına aldıktan sonra ilk ve en büyük gaile başlıyor: Beslenme:)
Pek tabiiki annelik yolculuğu nasıl kendimize özelse emzirme deneyimi de aynı şekilde farklı geçiyor. Ben ilk anne olduğumda kızım doğar doğmaz kucağıma verdiler ve sanki ben onu daha önce hep emzirirmişim gibi gayet rahat bir şekilde bir mucize gibi başladım beslemeye.Keza ikinci çocuğumda artık tecrübeli bir anne olmanın rahatlığı mı benim daha bilinçli olmam dolayısı ile iki kızımı da anne sütü ile besleyebildim.Büyük kızım 6 ay anne sütü ve sonrasında ek gıda geçişi ile 8 aylık emmeyi bıraktı küçük kızım ise 18 ay anne sütü aldı.
Doğumdan sonra göğsünüzden gelen “ilk süt” (kolastrum) yoğun ve sarı yapısı ve içinde barındırdığı tüm bileşenleri ile bebeğinizi hayata hazırlayacak olan en kıymetli besin kaynağıdır.Bu yüzden ilk 6 ay anne sütü ile bebeklerinizi besleyebilmek çok çok önemli.Hastanede kalış ve eve dönüş süresinde de neredeyse hiç bir destek almadan doğal olarak kızlarımı emzirmeyi başarmıştım.Aslına bakarsanız bebeğinizi emzirebilmenin bir şans,bir lütuf olduğunu öğrenmem daha sonralara dayanıyor.Çünkü etrafımda anne arkadaşlarım çoğaldıkça hikayelerde çeşitlenmeye ve bazen hüsranlı hikayeler duymama sebep oluyordu.Meme ucu yaraları,bebeklerin emmeyi reddetmesi,annenin bebeğini emziremedikçe strese girerek önce biriken süt acıları ,bazen anne sütünün gelmemesi veya gelen sütün birden kesilmesi bunlardan bazıları oldu.

Ben burada kendi annelik tecrübelerime dayanarak anne adayları veya yeni emzirmeye başlayan annelere bazı tavsiyelerde bulunmak isterim

Evet rahat bir emzirme için önce siz rahat olun.
Evin dilediğiniz rahat olduğunuz bölümlerini tercih edin.Kolunuzun altına destek almak için mutlaka yastıklar bulundurun ve hatta artık emzirme yastıkları var.Kullanın.Ben acele edip emzireceğim derken kendimde sonradan karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması) olmuştu!
Ben çok sıcaktan hoşlanmıyorum ama kendi durumunuza göre kendinizi sıkacak kalınlıkta giyinmeyin
Ve tabii bebeğinizi de düşünün.Hele o minicik bedeniyle anne memesiyle bayağı bir efor sarfederek beslenebiliyor.O yüzden bebeğinizin de terlememesi ve sıkılmaması lazım. Biz Türk anneleri olarak bu üşüme konusunu bir daha düşünelim derim!Siz ne giyiyorsanız bebeğinize bir kat fazlasını giydirerek gezdirmeniz yeterli bence her ortamda
Emzirirken aklınızdan kalan ev işlerini atın!zaman bebeğinizle keyif zamanı:)
3-4 saat aralıklar ile bebeğinizi iki göğsünüzden de emzirin.Unutmayın emzirdikçe süt yapımı devam edecektir.
Sakın her şeyi kendiniz yapmaya kalkmayın.Başta eşiniz olmak üzere aile bireylerinden destek alın.
Uyuyun bulduğunuz her fırsatta,mutlu olun,su için bol bol işte size en güzel süt formülü naçizane:)

P.S.Fotoğraf saçlarımı siyah merak edenlere gelsin…


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.