ANNE OLMAK

1

Anne olmak ile ilgili düşüncelerimi ve tecrübelerimi niçin paylaşmadığımı soruyorlar bazen çevremdekiler. Diyorum ki “O kadar çok annelik üzerine yazan varki bir ben miyim eksik.Ben çocuklarımı büyüttüm artık keyifli eğlenceli şeyler paylaşmak istiyorum” Ama bugün aldığım güzel,saf bir hamilelik haberi ve o naif şekliyle “hamileyim ama ben bile ne olduğunu daha anlayamadım” sözü beni gülümsetti.Bende bir iki sözümü yeni anne adaylarına söyleyerek başlarım belki diye düşündüm.

Benim öncelikli önerilerim sakin olun,vesvese yapmayın, dış sesleri değil kendi iç sesinizi dinleyin.
Hayatınızı değiştirmeyin.Tabii biraz dikkat edin riskli hareketlerden kaçının.Ama unutmayın doktorunuz izin verdiği sürece her şey serbest.Sporcular bile hamile kaldığında atlama zıplamaya devam edebiliyorlar.
Hormonlar kadınların davranışlarını ister istemez değiştiriyor.Sakin olun sonradan pişman olacağınız şeyler söylemeyin yakın çevrenize (anne,eş,kardeş). Ama dışarıda tanımadığınız her hamile gördüğüne söyleyecek lafı olanlara sizde sözünüzü esirgemeyin.Performansı doğru yerde kullanın derim yani 🙂
Haklısınız dünyanın en haklı gururu ANNE olmak.Ama eşlerinize bağırıp durmayın neden sizi anlamıyor diye.Düşünün Allah öyle bir sistem yaratmış ki insanoğlu 9 ayda yavrusuna kavuşuyor.Ancak idrak edecek yani 🙂
Mutlu olun siz mutluysanız aileniz,çevreniz ve pek tabii çocuğunuzda mutlu olacak
Kendinizi vücudunuzu iyi tanıyın.Size neyin iyi geldiğini doktorunuzdan bile önce siz biliyorsunuz.
Ve unutmayın önce kendinize iyi bakın.Aslında alacağınız tüm takviyeler (vitamin,gıda vb) önce sizin güçten düşmemeniz için gerekli.
Alışveriş için acele etmeyin.Artık bebek doğmadan önce yapılan Baby Shower partileri var.Bu partiler bebeğin ihtiyaç listesini hazırlayarak yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan destek alabileceğiniz anlamına geliyor.
Kaosu yaratan başlatan önce kendimiziz.Unutmayın küçücük karnınızda uyuyan bebek(artık anneler çılgın gibi kiloda almadığı için) sizin onun için hazırladığınız kocaman mobilya takımlarının hiç birini tanımıyor ve bilmiyor.Korkmayın emzirip altını temizlediğiniz sürece nerede olsa uyuyacak.
Tamam hazırlıklar yapılacak ama abartmayın hayatı ne kendinize ne çevrenizdekilere zindan etmeyin diyorum.
Sözün özü her zamanki gibi “her şeyin azı karar çoğu zarar” dünyada kaç bin dolarlık bebek yataklarının içine doğan evlatlar olduğu gibi,dünyada açlığın,yokluğun çıplaklığın içinde doğan çocuklar da var.En büyük zenginlik sağlık,mutluluk ve kötü yazılardan uzak büyüteceğimiz evlatların olmasıdır.
Evet buradan da anlaşılacağı üzere diğer anneler gibi detay düşünmeyen,bıdı bıdı yapmayan ben; bu tip anne yazıları yazarak örnek olacak bir anne olamayabilirim.Ama herkesin anneliği kendine derim bende olur biter 🙂


RELATED POST

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.