OKUYORSUNUZ...

AMERİKA’DA DOĞUM YAPMANIN AVANTAJLARI

AMERİKA’DA DOĞUM YAPMANIN AVANTAJLARI

 

Son yıllarda Amerikada doğum pek çoğumuzun duyduğu bir kavram oldu. Gün geçmiyor ki magazin programlarında ünlü bir kişinin doğum için Amerika’ya gittiğini duymayalım. Bu konuda danışmanlık hizmeti sunan firmaların sayesinde sadece ünlüler değil, sade vatandaşlar da artık Amerika’ya bebeklerinin doğumu için gidebiliyorlar. Bu alanda önde gelen firmalardan olan Yeni Bir Hayat yurtdışı sağlık kurucusu Şevki Akaydın ailelerin neden Amerika’yı tercih ettiğini, Amerikan vatandaşlığının özellikle eğitim alanında sunduğu avantajları şöyle sıralıyor:

Herşeyden önce bebeğiniz çifte vatandaş oluyor. Yani hem Türk, hem de Amerikan vatandaşı. Kesinlikle Türk vatandaşlığından çıkması veya vazgeçmesi gerekmiyor. Böylece hayatının her anında iki ülkenin sunduğu imkanlardan beğendiğini, kendisi için en uygun olanını kullanma şansına sahip.

Yurtdışı eğitim dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi elbette Amerika. Bebeğiniz Amerikan vatandaşı olarak eğitimini Amerika’da sürdürebilir. Dilerseniz temel eğitimi için, dilerseniz üniversite eğitimi için Amerika’yı tercih edebilirsiniz. Üstelik dünya kadar para ödemeden. Zira Amerikan vatandaşı olduğu için uluslararası öğrenci ücreti ödeyerek eğitim görmek zorunda değil. Diğer Amerikalı öğrenciler de olduğu gibi temel eğitimi ücretsiz, üniversite eğitimini de düşük ücretlerle yapabiliyor.

Eğitim alanındaki bir diğer avantaj da yaz okulları. Eğer çocuğunuzun temel eğitimini Türkiye’de almasını ister, ama yazları Amerika’ya gitmesini dilerseniz bu da mümkün. Özellikle Amerika’da doğduğu eyaletin devlete ait yaz okullarında ayda $100’dan daha düşük bir ücretle hem eğlenip, hem de İngilizcesini geliştirebilir. Bu alanda en iyi yaz okulları California’da bulunuyor. Bu sebepten birçok aile de doğum için California’yı seçiyor.

Şayet temel eğitimini Türkiye’de yapmasını isterseniz burada da özel haklara sahip oluyor çocuğunuz. Özellikle son yıllarda açılan belirli kolejlere sınavsız olarak girebiliyor. SBS sınavına dahi girmesi gerekmiyor. Bu okulların sadece yabancı öğrencileri kabul ettikleri özel sınıfların da eğitim görebiliyor. Böylece eğitim hayatı süresince kolej sınavlarına hazırlanmak için stress yaşaması, özel dersler ve dersaneler arasında mekik dokumasına gerek kalmıyor. Öğrencilik hayatını keyif alarak, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere ayırarak tamamlıyor.

Çocuğunuzun Türkiye’de üniversiteye gitmesini isterseniz Amerikan vatandaşlığı bu konuda da ona yardım ediyor. Zira Türkiye’de üniversiteler her sene yabancı öğrenci kontenjanı açarak, özel bir sınavla öğrenci alımı yapıyorlar. Bu sınava sadece yabancı pasaportu olan gençler girebiliyor. Çocuğunuzun da Amerikan vatandaşı olduğu için rekabetin çok düşük olduğu bu sınava girerek, dilediği bölümde okuma şansını elde edebiliyor.

Gördüğünüz gibi Amerikada doğum yapmak sadece oranın vatandaşı olmak değil. Özellikle eğitim alanında bebeğinize çok özel avantajlar sağlıyor. Başta da dediğimiz gibi bu sebepten artık her geçen gün artan sayıda aileler doğum için Amerika’nın yolunu tutuyor.

 


RELATED POST

 1. figen

  17 Mart

  keşke böyle bir imkanım olsaydı da yücemi orada doğursaydım en büyük sıkıntılardan biri eğitim ülkemizde :(( kısmet hayırlısı ama bundan sonra ki çocuklarda inşallah..

  • Esra Oruç

   17 Mart

   imkanı olana güzel ne diyelim:)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.